دوره‌های آموزشی

کوچینگ اختصاصی برای طرح‌های ترویج‌گری کاهش فساد

کاهش فساد و توسعه شفافیت همواره یکی از اهداف فعالان اجتماعی بوده‌ است اما این سال‌ها اخبار مرتبط با فساد بیشتر و تاثیرات منفی آن بر بخش‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی‌ ما محسوس‌تر شده است. بنابراین شناخت، پیشگیری و کاهش آن، تبدیل به یکی از اهداف مهم بسیاری ازسیاست‌گذاران و فعالان اجتماعی شده است. ترویج‌گری کاهش فساد یکی از راه‌های غلبه بر مشکل فساد  در جامعه است. در پروژه‌های ترویجی، طراحی و برنامه‌ریزی گام بسیار مهمی است اما اجرای پروژه برنامه‌ریزی شده، بخش اصلی کار و همواره چالش‌برانگیز است. ما در این دوره سعی می‌کنیم  برای رویارویی و غلبه بر چالش‌های اجرای پروژه‌تان به شما کمک کنیم.

مدت دوره: ۱۲ هفته

ادامه about کوچینگ اختصاصی برای طرح‌های ترویج‌گری کاهش فساد

ظرفیت‌سازی برای حقوق اقتصادی زنان

اگر دغدغه مسایل اجتماعی و توسعه را دارید، اگر به عنوان یک ترویج‌گر، تسهیل‌گر محلی یا کارآفرین به دنبال بهبود شرایط اقتصادی گروه‌های مختلف زنان و خانواده‌ها هستید، اگر در حوزه توانمندسازی زنان به حاشیه‌ رانده‌شده و کمتر برخوردار، زنان روستایی، زنان دارای معلولیت، کارآفرینی زنان، کسب و کارهای خانگی و غیره تجربه یا دغدغه دارید و علاقه‌مند به افزایش آگاهی درباره قوانین و مقررات بین‌المللی و داخلی در رابطه با حقوق اقتصادی زنان هستید، اگر به دنبال راه‌هایی هستید که شمولیت را در عرصه کار و اقتصاد وارد کنید این دوره برای شماست.

تاریخ شروع دوره: ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

ادامه about ظرفیت‌سازی برای حقوق اقتصادی زنان

روش‌های مطالبه‌گری در سیاست‌گذاری عمومی

سیاست‌گذاران حوزه عمومی لزوما دنبال‌کننده مطالبات اجتماعی نیستند و به همین دلیل مطالبه‌گریِ شهروندان و کنشگران مدنی تا زمانی که در سیاست‌گذاری عمومی اثرگذار نشود به نتیجه مطلوب که همان بهبود اجتماعی است منجر نمی‌شود. ما شهروندان چگونه باید در زمینه مشکلات اجتماعی مطالبه‌گری کنیم تا در سیاست‌گذاری عمومی اثرگذاری بهتری داشته باشیم؟
پاسخ به این سوال هدف اصلی دوره آموزشی شش هفته‌ای «روش‌های مطالبه‌گری در سیاست‌گذاری عمومی» است. ما در این دوره آموزشی تلاش می‌کنیم تا با پرداختن به مبحث ادوکیسی و چرخه تاثیرگذاری بر سیاست‌گذاران، پیش‌نیازهای مهم فعالان مدنی برای تاثیرگذاری بر سیاست‌گذاران را بررسی کنیم و با در نظر گرفتن روش‌های مطالبه‌گری، پاسخگو سازی سیاست‌گذاران و کنترل آسیب، قدم به قدم مراحل تهیه یک برنامه اقدام و اکشن پلن هماهنگ را اجرا نماییم.

تاریخ شروع دوره: ۱۸ خرداد ۱۴۰۱

 

ادامه about روش‌های مطالبه‌گری در سیاست‌گذاری عمومی

ترویج گری گام به گام و توانمند‌سازی اقتصادی زنان

دوره آموزشی ترویج گری گام به گام و توانمند سازی اقتصادی زنان با هدف افزایش آگاهی عمومی و نیز بهره‌گیری ازظرفیت‌های قانونی موجود برای حضور و مشارکت اقتصادی همه افراد از جمله زنان طراحی شده است. در دوره شش هفته‌ای ترویج گری گام به گام و توانمند سازی اقتصادی زنان، به مشکلاتی که باعث ایجاد نابرابری اقتصادی می شوند اعم از بازتولید الگو و کلیشه‌های جنسیتی، شکاف طبقاتی، عدم شمولیت و … خواهیم پرداخت. سپس با استفاده از رویکرد ترویجی و توجه به ظرفیت‌های قانونی، اجتماعی و فرهنگی، به طراحی و برنامه‌ریزی پروژه‌های مرتبط خواهیم پرداخت و گام‌ها و نیازهای موجود را به همراه کارشناس مدرسه مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهیم در پایان این دوره شرکت کنندگان با کمک مشاور دوره به یک طرح ترویجی کامل و آماده اجرا می‌رسند.

تاریخ شروع دوره: ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

ادامه about ترویج گری گام به گام و توانمند‌سازی اقتصادی زنان

ترویج‌گریِ کاهش فساد و حمایت از منافع عمومی

ترویج‌گری در هر زمینه‌ای نیازمند کسب دانش، مهارت و برنامه‌ریزی است و ترویج‌گری و تلاش برای کاهش فساد از این امر جدا نیست. در این دوره آموزشی با رویکرد ترویج‌گری به مساله «فساد» نگاه می‌کنیم، مشکلاتی که در حوزه‌های مختلف مانند اشتغال، عدالت آموزشی، فقر، سلامت و .. به دلیل فساد به وجود می‌آید را گام به گام بررسی کرده و در انتهای دوره برنامه ترویجی حل مشکل را با کمک مشاوران مدرسه تدوین می‌کنیم. هدف دوره آموزشی «ترویج‌گریِ کاهش فساد و حمایت از منافع عمومی»، فراهم کردن مشاوره آموزشی برای افرادی است که تمایل به فعالیت در زمینه شفافیت بیشتر، کاهش فساد و افزایش کارایی سازمان‌ها دارند.

ادامه about ترویج‌گریِ کاهش فساد و حمایت از منافع عمومی

آشنایی با سیاست‌گذاری عمومی، روش‌ها و ضرورت‌ها

سیاست‌های عمومی، چارچوب های زندگی ما را در اجتماع تعیین می‌کنند و به همین دلیل، لازم است تا با دقت مورد کندوکاو قرار گیرند. دانشی که این وظیفه مهم را برعهده دارد، دانش فرارشته‌ای و فرابخشی سیاست‌گذاری عمومی است. سیاست‌ها را دولت‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی در زمینه‌های مختلف وضع کرده‌  و می‌کنند تا زندگی روالی عادی و رو به جلو داشته باشد. اگر چه سیاست‌گذاران در هر جامعه‌ای، برای بهبود اوضاع  تلاش می‌کنند، اما سیاست‌های ناکارآمد همواره  وجود دارند. چگونه می‌توان ناکارآمدی را تشخیص داد؟ آیا همه افراد جامعه می‌توانند در این فرایند دخالت کنند؟ پاسخ به این سوال در هدف اصلی این دوره چهار هفته‌ای که آشنایی با سیاست‌گذاری عمومی، ابعاد مختلف آن، و ساز و کارهای مشارکت شهروندان در سیاست‌گذاری و پاسخگویی است، لحاظ شده است.

تاریخ شروع دوره: ۲۳ بهمن

ادامه about آشنایی با سیاست‌گذاری عمومی، روش‌ها و ضرورت‌ها

آشنایی با مبانی روزنامه‌نگاری برای فعالان مدنی

تهیه و انتشار پیام یا خبر برای آگاه‌سازی اجتماعی یکی از مهمترین فعالیت‌های ترویج‌گران است. کارگاه آموزشی چهار هفته‌ای آشنایی با مبانی روزنامه‌نگاری، دوره‌ای کاربردی برای آشنایی با ارکان نوشتن خبر در مورد فعالیت‌های ترویج‌گری در حوزه‌های مختلف اجتماعی اعم از کاهش فساد، شفافیت و حقوق و قوانین و… است.
این دوره کمک می‌کند تا با سبک‌های متفاوت نوشتن و ساز و کار رسانه‌ها بیشتر آشنا شویم و بتوانیم از فرصت‌‌های فناوری اطلاعات و ابزارهای جدید برای ارتباط با سیاست‌گذاران استفاده کنیم.

تاریخ شروع دوره: ۲۵ بهمن

ادامه about آشنایی با مبانی روزنامه‌نگاری برای فعالان مدنی

شفافیت و فساد؛ قوانین و راهکارها

برای کاهش فساد، ابتدا باید معانی فساد و ابعاد مختلف آن را بیشتر بشناسیم و سپس با چارچوب‌های قانونی موجود که بستر و ابزار کاهش فساد را در اختیار ما می‌گذارند آشنا شویم. این دوره آموزشی به فعالان اجتماعی، مدیران و اعضای کمپین‌ها و سمن‌های فعال در بخش‌های مختلف اجتماعی که دغدغه  شفافیت بیشتر و کاهش فساد را دارند، کمک می‌کند که با مفهوم شفافیت و فساد، راه‌های کاهش آن و نمونه‌های موفق بین‌المللی بیشتر آشنا شوند.

تاریخ شروع دوره: آبان ۱۴۰۰

ادامه about شفافیت و فساد؛ قوانین و راهکارها

امنیت دیجیتال و شهروند امروز

دوره آموزشی آنلاین «امنیت دیجیتال و شهروند امروز‌» به ترویج‌گران، سازمان‌های مردم‌نهاد، فعالان مدنی و شهروند-روزنامه‌نگاران کمک می‌کند که سلامت و امنیت دیجیتال فردی و سازمانی خود را ارتقا دهند و استراتژی‌های کاهش خطر را در فعالیت‌های خود در زمینه ترویج و حمایت‌گری در نظر بگیرند.

تاریخ شروع دوره: ۲ مهر ۱۴۰۰

ادامه about امنیت دیجیتال و شهروند امروز

ارتقای حقوق اقتصادی با ترویج‌گری گام به گام

ترویج‌گری یکی از مهمترین و کارآمدترین روش‌های جلب مشارکت عمومی برای حل مشکلات اجتماعی در زمینه‌های مختلف است. در عرصه حقوق اقتصادی برابر یا عدالت اقتصادی به ویژه با توجه به شرایط اقتصادی و همه‌گیری کرونا ترویج‌گری می‌تواند راهی برای ظرفیت‌سازی و آگاهی‌رسانی در این زمینه باشد. از این رو در دوره شش هفته‌ای ارتقای حقوق اقتصادی با ترویج‌گری گام به گام به مشکلاتی که باعث ایجاد نابرابری اقتصادی می‌شوند اعم از بازتولید الگو و کلیشه‌های جنسیتی، شکاف طبقاتی، عدم شمولیت و … خواهیم پرداخت. سپس با استفاده از رویکرد ترویجی و توجه به ظرفیت‌های قانونی، اجتماعی و فرهنگی، به طراحی و برنامه‌ریزی پروژه‌های مرتبط خواهیم پرداخت و گام‌ها و نیازهای موجود را به همراه کارشناس مدرسه مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهیم. در پایان این دوره شرکت‌کنندگان می‌توانند به یک طرح ترویجی کامل و آماده اجرا برسند.

تاریخ شروع دوره: نیمه دوم تیرماه  ۱۴۰۰

ادامه about ارتقای حقوق اقتصادی با ترویج‌گری گام به گام