۱۲ نکته که باید پس از هر اشتباه یا شکست به خود یادآور شوید!

آیا تا به حال کودکی را در حال یادگیری راه رفتن یا دوچرخه سواری دیده‌اید؟ آنها بارها زمین می‌خورند تا یاد بگیرند. اشتباهات، فرصت‌هایی برای یادگیری‌اند، معمولا تجربه شکست‌های پیاپی، پیش از موفقیت،‌ اتفاق می‌افتد. مهم این است که در هر شرایطی ایمان داشته باشید که «می‌توانید»؛ با این باور، نیمی از راه را طی کرده‌اید. پشیمانی سودی ندارد! چرا که همه اتفاقات جزئی زندگی شما و حتی اشتباهاتتان بوده‌اند که از شما فردی که هستید را ساخته‌اند.

در ادامه ۱۲ نکته که شما را برای ادامه حرکت، بعد از شکست‌ها و اشتباهات کمک می‌کنند را می‌خوانیم:

۱.      موفقیت بدون شکست وجود ندارد. فردی که هیچ اشتباهی نمی‌کند احتمالا هیچ کار خاصی هم نمی‌کند! داشتن زندگی پر از اشتباهات کوچک که از آنها درس گرفته‌اید بهتر از داشتن زندگی پر از پشیمانی برای هرگز تلاش نکردن است.

۲.      اشکالی ندارد، همه چیز رو به راه خواهد شد.  به خود زمان بدهید که به آرامش احساسی برسید. گذر کردن از یک اتفاق کار یک روز نیست؛ گام‌های زیادی لازم است تا از شکستگی درونتان رها شوید. هرگز اجازه ندهید که یک روز بد به شما این حس را بدهد که زندگی بدی دارید. به صرف این که امروز روز دردناکی بوده نمی‌توان گفت که فردا روز خوبی نیست. بهترین اتفاقات دقیقا زمانی که انتظارشان را ندارید می‌افتند. سعی کنید بیشتر لبخند بزنید؛ نه چون زندگی راحت و عالی و بر وفق مرادتان بوده، چون شما انتخاب می‌کنید که برای هرآنچه دارید و تمامی مشکلاتی که ندارید، خوشحال و شکرگزار باشید.

۳.      تفکر مثبت به نتایج مثبت می‌انجامد. اگر چیزی را دوست ندارید، آن را تغییر دهید. اگر نمی‌توانید آن را تغییر دهید، دیدگاه خود را نسبت به آن عوض کنید. ضربه خوردن چیزی نیست که شما بتوانید جلوی آن را بگیرید، اما حس بدبختی و بیچارگی را می‌توانید سرکوب کنید. وینستون چرچیل می‌گوید: «موفقیت، حرکت از یک خطا به خطایی دیگر، بدون از دست دادن انگیزه است». ذهن باید اول باور داشته باشد که می‌تواند کاری را انجام دهد تا واقعا توانایی انجام آن را به دست بیاورد. تفکر منفی به نتایج منفی می‌انجامد. شرایط همیشه برای افرادی که بهترین برخورد را با اتفاقات دارند بهتر می‌شود.

۴.      موفقیت همیشه نزدیک‌تر از آنی است که فکر می‌کنید. اشتباهات و شکست‌های شما باید انگیزه‌تان باشند نه بهانه. از آنها به عنوان سنگ‌هایی که برای قدم گذاشتن به سوی پیشرفت، زیر پای خود می‌گذارید استفاده کنید. اشتباهات به شما درس‌های مهمی می‌دهند. هر بار که یک اشتباه می‌کنید یک قدم به هدفتان نزدیک‌تر می‌شوید. تنها اشتباهی که قطعا به شما لطمه خواهد زد این است که هیچ کاری نکنید چون از اشتباه کردن می‌ترسید. شکست، زمین خوردن نیست؛ شکست، روی زمین ماندن است هنگامی که انتخاب بلند شدن را دارید.

۵.      شما اشتباهاتتان نیستید. زندگی دستورالعملی ندارد. قبول کنید که اشتباهات اتفاق می‌افتند. شما اشتباهاتتان نیستید، شما سختی‌هایی هستید که کشیده‌اید و شما با قدرت تغییر امروز و فردایتان اینجایید. مهم نیست گذشته چقدر آشوبناک بوده، آینده یک لوح پاک و روشن است. اینکه شما با آن چه می‌کنید انتخاب شماست.

۶.      بهترین درس‌های زندگی در غیرمنتظره‌ترین زمان‌ها اتفاق می‌افتند. ما بسیاری از درس‌های زندگی‌مان را، بدون اینکه قصدش را داشته باشیم، می‌آموزیم. در واقع، بهترین درس‌های زندگی معمولا در بدترین زمان و از بدترین اشتباهات آموخته می‌شوند. بله، شما گاهی شکست خواهید خورد و این ایرادی ندارد. هر چه زودتر این را قبول کنید، زودتر می‌توانید ترقی کنید.

۷.      اشتباهات به آن بدی که به نظر می‌رسند نیستند. اشتباهات به ندرت به آن بدی که به نظر می‌رسد هستند، و حتی وقتی شما را در موقعیت بدی قرار می‌دهند، برایتان فرصت قوی‌تر شدن را فراهم می‌کنند. نباید بگذارید که یک ابر تیره، تمام آسمانتان را فرا گیرد. خورشید همیشه بر قسمتی از زندگی شما می‌تابد. گاهی اوقات باید احساسی که دارید را فراموش کنید، به آنچه لایقش هستید بیندیشید و پیش بروید.

۸.      نرسیدن به آنچه می‌خواهید می‌تواند یک توفیق اجباری باشد. نرسیدن به آنچه می‌خواهید گاهی از خوش شانسی شماست، چرا که شما را مجبور به ارزیابی شرایط کرده و درها را به روی فرصت‌ها و اطلاعاتی باز می‌کند که در غیر این صورت آنها را نادیده می‌گرفتید. به یاد داشته باشید که برخی چیزها در زندگی از هم می‌پاشند تا چیزهای بهتری را بسازند.

۹.      شما ظرفیت خلق خوشحالی خود را دارید. می‌توانید در اشتباهات قبلی خود بمانید یا خوشحالی خود را خلق کرده و پیشرفت کنید. لبخند، یک انتخاب است نه یک معجزه. منتظر کسی یا چیزی نباشید که بیاید و شما را شاد کند. شادی حقیقی از درون شما سرچشمه می‌گیرد. زمانی به آرامش حقیقی خواهید رسید که به هیچ کس و هیچ چیزی اجازه ندهید افسار احساساتتان را در دست بگیرد.

۱۰.  اشتباهات نوعی تمرین ساده‌اند. هر هنرمند بزرگی روزی تازه کار بوده است. هر چه زودتر با تمرین کردن و اشتباه کردن کنار بیایید، زودتر مهارت‌ها و دانش لازم برای پیشرفت را پیدا می‌کنید. هیچ وقت نمی‌توان صد در صد مطمئن بود که راهی که انتخاب کرده‌اید، جواب می‌دهد اما می‌توان صد در صد مطمئن بود که هیچ کاری نکردن، نتیجه نخواهد داد. پس بلند شوید و دوباره تلاش کنید؛ یا موفق می‌شوید یا درسی حیاتی می‌آموزید که در هر دو صورت شما برنده‌اید.

۱۱.  شما در حال پیشرفتید. اگر خود را به حرکت تشویق کنید، چیزی یاد می‌گیرید و فرصتی دیگر برای موفق شدن خواهید ساخت. به یاد داشته باشید که هر چقدر هم که روند پیشرفت شما آرام باشد، شما از همه افرادی که تلاشی نمی‌کنند جلوترید. وقت خود را به ناراحت بودن درباره چیزی که توانایی تغییرش را ندارید، نگذرانید. از همین حالا شروع کنید؛ درس‌هایی را که از اشتباهات خود آموخته‌اید عملی کنید و این بار کار را بهتر انجام دهید.

۱۲.  زندگی همواره در جریان است. اشتباهات وقتی اتفاق می‌افتند دردناکند، اما سال‌ها بعد این مجموعه اشتباهات که تجربه‌های ما را می‌سازند، راه موفقیت را برایمان باز می‌کنند. اگر نتیجه کاری که انجام می‌دهید خوب شد، که چه عالی؛ اگر بد شد تبدیل به یک تجربه می‌شود. طرز فکر شما کلیدی‌ترین نقطه موفقیت شماست. باید خوبی را با بدی بپذیرید، در ناراحتی‌ها هم لبخند بزنید، آنچه دارید را دوست بدارید و شکرگزار آنچه داشتید باشید. خودتان و دیگران را ببخشید اما فراموش نکنید. از اشتباهاتتان درس بگیرید اما پشیمان نباشید. زندگی خودِ تغییر است، اتفاقات ناگوار همیشه پیش می‌آیند اما زندگی همواره در جریان است.

منبع

عکس