کارزار تغییر تصویر اسکناس ۲۰ دلاری به چهره یک زن برجسته

تصویر روی اسکناس ۲۰ دلاری ایالات متحده آمریکا بیش از ۸۷ سال است که تغییر نکرده است. این تصویر متعلق به اندرو جکسون (Andrew Jackson) هفتمین رئیس‌جمهور آمریکا است. در اوایل سال ۲۰۱۵، کارزاری با هدف تغییر تصویر اسکناس ۲۰ دلاری به چهره یک زن شروع به کار کرد. ظرف مدت کوتاهی بیش از ۷۲ هزار نفر در یک نظرسنجی آنلاین به ۱۵ نامزد پیشنهادی رای دادند که جای تصویر کنونی روی اسکناس ۲۰ دلاری را بگیرد. پس از آن، در یک نظرسنجی دیگر که با شرکت بیش از ۳۰۰ هزار کاربر برگزار شد ۳ نامزد نهایی پیشنهادی از طرف این کارزار مشخص شدند.

چطور شد که دست‌اندرکاران این کارزار تصمیم به برگزاری چنین کمپینی گرفتند؟
در طول چند دهه گذشته، باربارا اورتیز هوارد (Barbara Ortiz Howard) صاحب یک کسب‌وکار بازسازی نمای بیرونی ساختمان‌ها در منطقه برانکس (Bronx) نیویورک بوده است. او به دلیل نوع شغلش به اینکه تنها زن میان جمعی از مردان باشد عادت دارد. اما باربارا یک روز متوجه جنبه‌ دیگری از زندگی‌اش نیز که کاملا مردانه هست، شد. او به یاد آورد که که تصویر هیچ زنی بر روی هیچ‌ یک از اسکناس‌های آمریکا نیست که یادآور نقش تاریخی زنان تاثیرگذار کشورش باشد. باربارا که ۶۲ سال دارد، از جمله فعالان ضد جنگ ویتنام و برابری حقوق زنان در دهه ۶۰ میلادی بوده است. گرچه که سال‌ها بود که دیگر فعالیت اجتماعی چندانی نداشت. باربارا از سال ۲۰۱۲ کم‌کم جدی‌تر به موضوع تلاش برای تغییر تصویر اسکناس‌ها پرداخت، اما نمی‌دانست از کجا و چطور شروع کند که تاثیر اجرایی داشته باشد. در نهایت با کمک و همفکری یکی از دوستان خبرنگارش به نام سوزان ایدیز استون (Susan Ades Stone) تصمیم گرفتند تا با راه‌اندازی یک کارزار مردمی گسترده دولت و وزارت خزانه‌داری آمریکا را قانع کنند تا در سال ۲۰۲۰ تصویر یک زن بر روی یکی از اسکناس‌های آمریکا قرار بگیرد.

اما چرا سال ۲۰۲۰ و  اسکناس ۲۰ دلاری؟
سال ۲۰۲۰، یک صدمین سالگرد به رسمیت شناخته شدن حق رای زنان در ایالات متحده به حساب می‌آید. به همین دلیل دست‌اندرکاران این کارزار بر این باورند که سال ۲۰۲۰ می‌تواند فرصت مناسب و معناداری برای رونمایی از اسکناسی با تصویر یک زن سرشناس باشد.

دلیل انتخاب اسکناس ۲۰ دلاری هم به سابقه اندرو جکسون برمی‌گردد. او  در دوران ریاست جمهوری‌اش مخالف یک سیستم بانکی مرکزی بود و سکه‌های نقره و طلا را به اسکناس ترجیح می‌داد. از این رو است که نقش تصویر او بر روی اسکناس کمی غیر معمول به نظر می‌رسد. اما شاید مهمتر دلیل انتخاب اسکناس ۲۰ دلاری، نقش اندرو جکسون و روش برخورد او با بومیان آمریکا (سرخ‌پوستان) باشد. او با امضای طرح انتقال اجباری سرخ‌پوستان در سال ۱۸۳۰ که به تصویب کنگره رسیده بود، آن را به قانون رسمی کشور بدل کرد . بر اساس این قانون ده‌ها قبیله بومیان آمریکا مجبور به ترک و واگذار کردن میلیون‌ها هکتار از سرزمین‌های اجدادی خود به دولت فدرال شدند. راهی که این قبایل باید می‌پیمودند تا به اراضی جدید تعیین شده ز طرف دولت برسند با مشقات بسیاری همراه بود و به بیماری و مرگ هزاران نفر منجر شد. به همین دلیل هم از این سفر با نام «جاده اشک» یاد می‌شود. از این رو انتخاب اسکناس ۲۰ دلاری برای جایگزینی تصویر انتخاب چندان دشوار نبود.

چطور این کارزار فراگیر شد؟
باربارا و سوزان پس از ثبت موسسه عام‌المنفعه‌ای با نام زنان بر روی اسکناس‌های ۲۰‌ دلاری (Women on 20s) شروع به جذب نیرو برای کمپین‌ کردند. طی چند ماه، وب‌سایت‌شان را راه‌اندازی کردند و حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توئیتر به نام کمپین ایجاد کردند. سپس از مردم دعوت کردند تا با شرکت در نظرسنجی اولیه آنلاین ۱۵ نامزدهای پیشنهادی را انتخاب کنند. آنها با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شدند. در چند ساعت اولیه نظرسنجی هزاران نفر در آن شرکت کردند. چند سایت هم اخبار آن را پوشش دادند. چندی نگذشت که روزنامه معتبر نیویورک تایمز (New York Times) نیز چندین مطلب از افراد تاثیرگذار منتشر کرد که توضیح می‌دادند چرا از این کارزار حمایت می‌کنند و می‌خواهند تصویر یک زن را بر روی اسکناس ۲۰ دلاری ببینند. کم‌کم افراد مشهور دیگری نیز از جمله هنرمندان، نویسندگان و فعالان اجتماعی از این کارزار حمایت کردند و شبکه‌های خبری و روزنامه‌های مشهورتر نیز به پوشش اخبار مربوط به این کارزار پرداختند. از اینها گذشته، چند تن از نمایندگان کنگره آمریکا نه تنها از این کارزار حمایت کردند که طرحی را با نام «طرح بیست» به مجلس نمایندگان معرفی کردند.

با گذشت تنها ۳ ماه از آغاز این کارزار، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ و در یک‌صدمین سالگرد به رسمیت شناخته شدن حق رای زنان در این کشور، تصویر یک زن بر روی اولین اسکناسی که قرار است طراحی مجدد شود، یعنی اسکناس ۱۰ دلاری، قرار خواهد گرفت. وزیر خزانه‌داری آمریکا از مردم خواست با استفاده از هشتگ ۱۰دلاری جدید (#TheNew10) نظرشان را در مورد چهره‌ای که می‌خواهند بر روی اسکناس‌های جدید چاپ شود، بیان کنند.

 اما دست‌اندرکاران کمپین زنان بر روی اسکناس ۲۰ دلاری علیرغم استقبال از این تصمیم، از اینکه اسکناس ۱۰ دلاری به جای ۲۰ دلاری انتخاب شده است رضایت چندانی ندارند. این ناخشنودی دو دلیل اصلی دارد، یکی اینکه گردش اسکناس ۱۰ دلاری بسیار کمتر از اسکناس ۲۰ دلاری است و دوم اینکه آنها تاکید دارند اگر قرار است چهره کسی جایگزین شود، اندرو جکسون به دلیل سابقه‌اش گزینه مناسب‌تری است.

هنوز وزارت خزانه‌داری اعلام نکرده است که چهره چه کسی بر روی اسکناس ۱۰ دلاری قرار خواهد گرفت. کمپین چهره زنان بر روی اسکناس ۲۰ دلاری نیز کماکان تلاش می‌کند تا به این هدف دست یابد. در حال حاضر در ۱۰ کشور در جهان چهره زنان بر روی اسکناس‌‌‌ قرار دارد.

تهیه و تدوین: مدرسه ترویج و حمایت‌گری پرتو
منبع عکس