پروژه ترویجی؛ آیا برای مقابله با زلزله آمادگی دارید؟

درست است که زلزله خبر نمی‌کند، اما تجربه نشان داده است که ایجاد آمادگی در برابر زلزله یکی از موثرترین عوامل در کاهش عواقب ناشی از آن است. در همین راستا، آژانس مدیریت بحران فدرال در آمریکا از سال ۲۰۰۳ برای بالا بردن آگاهی عمومی در نحوه مقابله با حوادث طبیعی، از جمله زلزله، یک پروژه ترویجی با نام «کارزار آمادگی» را راه‌اندازی کرده است. ۳ هدف کلیدی این پروژه ترویجی شامل ترغیب مخاطبان به: ۱- تهیه یک کیف امداد و نجات، ۲- تهیه یک برنامه اضطراری برای خانواده، ۳- آگاه بودن در مورد بحران‌های متفاوت و راهکارهای مناسب برای مقابله با آنها، می‌باشد.

در طول اجرای این پروژه، پیام این کارزار از طریق رادیو، تلویزیون، روزنامه و اینترنت پخش شده است. در این کارزار به مخاطب آموزش داده می‌شود که در حد امکان اشیائی را که ممکن است هنگام زلزله پرتاب شوند، مانند قفسه‌های کتاب، آینه‌ها و لوستر‌ها را مستحکم کند، مدارک و لازم مورد نیاز مانند آب و دارو را در کیف امداد و نجات قرار دهد و برنامه‌ای هم برای برقراری ارتباط از چند شیوه مختلف با اعضای خانواده خود داشته باشد، چرا که در زمان وقوع بلایای طبیعی، ممکن است اعضای خانواده در کنار هم نباشند. به علاوه این پروژه ترویجی ابزاری را برای معلمان و پدر و مادرها آماده کرده است تا به این وسیله آنها بتوانند به کودکان ۸ تا ۱۲ ساله آموزش دهند که در مواقع اضطراری چطور می‌توانند به خانواده خود کمک کنند.

اما، از آن‌ جایی که افراد مشهور معمولا می‌توانند نقش مهمی را در موفقیت و تاثیرگذاری پروژه‌های ترویجی بازی کنند، این سازمان با کمک دواین جانسون (Dwayne Johnson)، کشتی‌گیر حرفه‌ای معروف و بازیگر فیلم «سان آندریاس» یک ویدیوی ترویجی را نیز تهیه کردند که برگرفته از یک فیلم سینمایی است. فیلم «سان اندریاس» (San Andreas) با بازی جانسون، فیلمی تخیلی از فاجعه‌ای است که از پس چند زلزله بزرگ در شهر سان‌فرانسیکو به وقوع می‌پیوندد. درست است که روایت این فیلم از گسل «سان‌ آندریاس» دقیق نیست، اما پیامی که این ویدیوی ترویجی با استفاده از صحنه‌هایی از این فیلم و صحبت‌های دواین جانسون به مخاطب می‌دهد بسیار واضح است: برای زلزله آماده شوید!

جانسون می‌گوید، «زلزله‌هایی که در فیلم می‌بینید با زلزله‌هایی که در زندگی واقعی روی می‌دهند کاملا متفاوتند. اینکه نمی‌توان وقوع زلزله را پیش‌بینی کرد به این معنا نیست که نمی‌توان برای مقابله با آن نیز آماده شد.» در انتهای این ویدیو، او از مخاطبان می‌خواهد که همراه با خانواده‌هایشان راهکارهای مقابله با زلزله را تمرین کنند، تا بتوانند در صورت وقوع، از جان خود و خانواده‌هایشان حفاظت کنند. نکته جالب بنا بر برخی از گزارش‌ها این است که فروش کیف امداد و نجات پس از بر روی پرده رفتن فیلم سان آندریاس و همین‌طور ویدیوی ترویجی برگرفته از آن تا ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرد.

برای مطالعه در مورد چگونگی مقابله با زلزله، و سایر بحران‌های طبیعی می‌توانید به تارنمای سازمان هلال احمر و همین‌طور پدافند غیرعامل کشور مراجعه نمایید.

تهیه و تدوین:‌ مدرسه پرتو