هشتگ چیست؟

اگر از شبکه‌های اجتماعی، مخصوصاً اینستاگرام و یا توئیتر استفاده می‌کنید، احتمالاً با لینک‌های کوتاهی که با علامت مربع (یا همان هشتگ) شروع می‌شوند برخورد کرده‌اید. ممکن است که این هشتگ‌ها در ابتدا گیج‌کننده و یا غیرضروری به نظر برسند، اما زمانی که با کارکرد آن‌ها آشنا شوید، درمی‌یابید که یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین راه‌های ارتباطی در شبکه‌های اجتماعی هستند.

کاربرد هشتگ
هشتگ یا همان علامت مربع#، زمانی که بدون فاصله، قبل از کلمه و یا عبارتی قرار بگیرد، آن کلمه و یا عبارت را به یک لینک قابل جستجو تبدیل می‌کند. افزودن هشتگ، از موضوعات، برچسب‌های دسته‌بندی شده می‌سازد. به یاد داشته باشید با آنکه فیس‌بوک نیز از سال ۲۰۱۳ هشتگ را پشتیبانی می‌کند، اما استفاده از هشتگ در فیس‌بوک هیچ‌گاه به اندازه توئیتر متداول نشد.
حالا بیایید به کارکرد هشتگ بپردازیم. فرض کنید می‌خواهید در مورد ترویج، حمایت‌گری، محیط ‌زیست، آلودگی هوا، موفقیت یا هر موضوع دیگری در توئیتر جستجو کنید و مطالب متفاوتی را بخوانید. اگر این عبارات را با هشتگ جستجو کنید تنها با یک کلیک می‌توانید به تمام مطالبی که در مورد این موضوعات در توئیتر منتشر شده‌اند دسترسی پیدا کنید. به علاوه اگر خودتان می‌خواهید مطلبی در این مورد بنویسید و یا نظرتان را در قالب یک توئیت منتشر کنید، با به کار بردن هشتگ می‌توانید به مکالمه گروهی در آن موضوع بپیوندید. وقتی هشتگ‌ها را به کار می‌گیرید معمولاً با علامت @ این هم مواجه می‌شوید. به یاد داشته باشید که علامت @ در واقع کسی را مستقیماً مورد خطاب قرار می‌دهد، بنابراین وقتی می‌خواهید به توئیتی پاسخ دهید، این علامت قبل از نام کاربری آن فرد در توئیتر می‌آید. اگر هم خودتان در توئیتی این علامت را قبل از نام کاربری شخصی استفاده کنید، به آن کاربر می‌‌گویید که مستقیماً او را خطاب قرار داده‌اید.

چند نکته را در به کار بردن هشتگ به خاطر بسپارید:

  • بین هشتگ و عبارتی که می‌نویسید نباید فاصله‌ای وجود داشته‌باشد.برای مثال #ترویج درست است، اما#  ترویج غلط است، و عبارت ترویج را به هشتگ تبدیل نمی‌کند.
  • در هشتگ‌ها می‌‌توانید از اعداد استفاده کنید، اما هشتگ، علایم نقطه‌گذاری مانند ویرگول، نقطه، ستاره و علامت سوال را پشتیبانی نمی‌‌‌کند.
  • حواستان باشد که در استفاده از هشتگ زیاده‌روی نکنید. ۱ تا ۳ هشتگ در یک توئیت، تعداد متداولی است. اما در اینستاگرام استفاده از هشتگ‌های بیشتر هم قابل قبول است.
  • اگر با حروف انگلیسی تایپ می‌کنید احتمالاً این سوال برایتان پیش می‌آید که آیا هشتگ به حروف بزرگ و کوچک حساس است؟ پاسخ این سوال، منفی است. بزرگ یا کوچک بودن حروف، تغییری در هشتگ به وجود نمی‌آورند.
  • سوال دیگری که مطرح است این است که آیا می‌شود در یک هشتگ، از بیش از یک کلمه استفاده کرد؟ بله، اما باید علامت خط زیرین (underline) را بین کلمات به کار ببرید. برای مثال: #کارآفرینی_اجتماعی

تهیه و تدوین: مدرسه پرتو
منبع عکس