داوطلبان بیشتری جذب کنید، تا حرکت ترویجی‌تان موفقیت‌آمیز باشد

یک برداشت غلط اما شایع در مورد جذب نیروهای داوطلب، این است که وقتی داوطلب کافی برای همکاری دارید، جستجو برای یافتن افراد بیشتر باید متوقف شود. اما مسئله این‌جاست که اگر در حال مدیریت یک حرکت ترویجی موثر باشید، هر تعداد داوطلب هم که به کار بگیرید باز هم کافی نیست.
از طرف دیگر، شما نمی‌توانید وضعیت افراد را پیش‌بینی کنید. ممکن است داوطلبان به دلایل مختلف، نتوانند آن طور که تعهد کرده‌اند به کمک شما بیایند. گاهی اتفاقات پیش‌بینی نشده باعث می‌شود که درست در لحظه آخر، دست شما خالی بماند؛ و پیدا کردن افراد در لحظه آخر برای به انجام رساندن کار، هم استرس‌زاست و هم وقت زیادی را تلف می‌کند. برای جلوگیری از این استرس و اتلاف وقت، که معمولاً هم قابل پیشگیری است، این نکات را به خاطر بسپارید تا هیچ‌وقت دچار کمبود نیرو نشوید!

برای داوطلبان، پروژه کاری داشته باشید
اگر پروژه‌های آماده انجام برای داوطلبان نداشته باشید، هم به نظر نامنظم می‌رسید و هم چهره ضعیفی از سازمان و حرکت‌ ترویجی‌‌‌تان ایجاد می‌کنید. بدون داشتن کار، حوصله داوطلبان سر می‌رود و به همین دلیل مجموعه شما را ترک می‌کنند و ممکن است که دیگر هیچ‌گاه برنگردند.
همیشه کاری برای انجام هست. اگر شما کاری برای داوطلبان ندارید باید حرکت‌ ترویجی‌تان را یک‌ بار دیگر ارزیابی کنید!

با داوطلبان خوش‌رفتاری کنید
به یاد داشته باشید که داوطلبان‌ دارند زمانشان را صرف می‌کنند، و همه ما می‌دانیم که زمان برابر با پول است. مطمئن باشید که امکانات اولیه پذیرایی را در محیط فراهم می‌کنید، مثل خوردنی و نوشیدنی ساده، و بابت این که زمان‌شان را در اختیار شما می‌‌گذارند از آن‌ها تشکر می‌کنید. احترام گذاشتن به داوطلبان ممکن است به نظر یک موضوع بدیهی بیاید، اما در کمال تعجب، بعضی‌ها به آن بی‌توجهند!

هیچ‌وقت جذب داوطلبان را متوقف نکنید
جذب نیرو، یک کار تمام وقت است و هیچ‌گاه تمام نمی‌شود. شما همیشه باید در حال جستجو برای داوطلبان جدید باشید و افراد را به همکاری با خود تشویق کنید. باید شجاع باشید و از افراد بخواهید که به شما بپیوندند. آن‌ها به سراغ شما نمی‌آیند، این شما هستید که باید آن‌ها را پیدا کنید. اگر نیاز به ۳۰ نفر دارید،  با جلب ۳۰ داوطلب فکر نکنید که موفق شده‌اید. به جذب داوطلبان ادامه دهید، و بی‌وقفه به دنبال راه‌هایی باشید که افراد جدیدی را به گروه اضافه کنید.

به نیروهای داوطلب، یک عنوان بدهید تا آن‌ها احساس کنند که بخشی از پروژه هستند و درگیر آن ‌شوند.
به جذب داوطلبان به عنوان یک کار سخت و کسل‌کننده نگاه نکنید. در واقع، جلب مشارکت داوطلبان، یک ابزار موثر برای بسیج حامیان‌ حرکت ترویجی شماست. داوطلب‌ها بزرگ‌ترین دارایی شما هستند! سعی کنید بر این دارایی بیفزایید!

منبع مقاله و عکس