وقتی که نوشتن نامه، کارساز می‌شود!

گیاه‌خواری کارمندان سازمان محیط زیست کشور برای حفاظت از زمین!

هفته جهانی محیط زیست امسال (۱۵ تا ۲۱ خرداد)، پُر بود از ابتکارات و پروژه‌های ترویجی! در میان این ابتکارات، طرح «بشقاب سبز» که توسط سازمان غیردولتی «مکتب حرمت حیات» پیشنهاد شد، توانست با استفاده از ابزارهای مختلف، صدای خود را به گوش مسئولین سازمان محیط زیست کشور برساند و بسترسازی‌های خوبی را برای یک تغییر مفید رقم بزند.  

به مناسبت روز جهانی محیط زیست، بابک توتونچی دبیرکل و موسس «مکتب حرمت حیات» در نامه‌ای خطاب به بلندپایه‌ترین مقام تصمیم‌گیرنده محیط زیست کشور، از این سازمان خواست که با هدف کاهش تخریب محیط زیست و حفاظت از منابع زیستی، طرح «بشقاب سبز» که شامل سرو کردن غذای گیاهی به جای غذای گوشتی در سازمان حفاظت از محیط زیست بود را اجرا نماید؛ چراکه یکی از ریشه‌های مشکل گرمایش زمین، دامپروری‌ها و صنایع وابسته به آن است. دو هفته بعد، سازمان محیط زیست از ابلاغ این طرح به ۳۱ اداره خود در سراسر کشور خبر داد؛ در نتیجه این طرح، کارمندان سازمان محیط زیست در سراسر ایران حداقل دو روز در هفته غذای گیاهی خواهند خورد. اگرچه این طرح، مشکلات محیط زیستی کشور را به یک‌باره حل نمی‌کند، اما گام جالبی برای ترویج فرهنگ حفاظت از حیات زمین از طریق تغییر عادات روزمره است.

آقای توتونچی در نامه خود می‌نویسد که شعار امسال سازمان جهانی محیط زیست: «صدایتان را بالا ببرید نه سطح دریاها را» که با هدف مقابله با گرمایش کره زمین طراحی شده است، وی را بر این داشته تا دست به قلم شده و از این طریق، صدایش را به گوش مسئولین برساند؛ او ابراز امیدواری می‌کند که صدایش در نهایت به خیابان پاستور که نهاد ریاست جمهوری در آن واقع است برسد. او در نامه‌اش به یکی از ریشه‌های مشکل گرمایش زمین که دامپروری‌ها و صنایع وابسته به آن است اشاره کرده و طرح سازمان خود را به عنوان قدمی در راه مبارزه با این مشکل و مهار گوشه‌ای از گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی معرفی می‌نماید و با ارائه چهار پیشنهاد عملی خواستار اقدام سازمان محیط زیست در این راستا می‌شود:

۱)      جایگزین کردن بشقاب صلح به جای بشقاب‌های ضد محیط زیستی و پر از خشونت در میهمانی‌ها، جلسات و همایش‌های سازمان محیط زیست؛

۲)      قرار دادن پروتئین‌های گیاهی به جای پروتئین‌های حیوانی در غذای پرسنلی کارمندان سازمان محیط زیست در کل کشور حتی اگر شده برای دو روز در هفته؛

۳)       ارائه پیشنهاد طرح بشقاب سبز به ریاست محترم جمهور جهت مطرح شدن در جلسه هیئت دولت (با توجه به اهمیت جهانی موضوع)؛

۴)      و اعلام طرح بشقاب سبز به تمامی وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های دولتی برای ایجاد تغییر در غذای پرسنلی کارمندان دولت، جهت بهبود وضعیت ذخایر و منابع آب، جلوگیری از جنگل‌زدایی، انجام عملی خیر به نفع گرسنگان جهان، افزایش سلامت کارمندان دولت، مطرح شدن دولت ایران به عنوان پویاترین دولت محیط زیستی جهان، جلوگیری از کشتار چندین هزار دام و طیور در هفته و در نتیجه، حفظ حرمت حیات زمین و ساکنان آن از طریق تاثیر چشمگیر این حرکت در کاهش گرمایش جهانی.

دبیرکل این تشکل محیط زیستی درستایش صلح برای حفظ طبیعت و لزوم احیای آن در کشور، به آیه‌ای از قرآن مجید اشاره می‌کند: «به تحقیق که زمین را تنها بندگان صلح پیشه من به ارث خواهند برد» (انبیاء، ۱۰۵).

قابل ذکر است که این اولین باری نیست که این تشکل محیط زیستی در راستای تاثیر بر سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های کلان قدم بر‌می‌دارد. از جمله اقدامات ترویجی-حمایتی این سازمان می‌توان به طومار آنلاین آن‌ها برای جمع‌آوری امضا به منظور تصویب قوانین دوستدار محیط زیست با هدف حفظ کره زمین اشاره کرد. این سازمان در زمستان سال ۱۳۹۲از حامیان محیط زیست و فعالان حقوق حیوانات و دوستداران طبیعت دعوت کرد تا با امضای درخواست آن‌ها در تارنمای change.org از ایشان در ارائه پیش‌نویس قوانین حفاظتی زیست محیطی مشارکت کرده و به دولت کمک نمایند.

منبع ۱،‌ منبع ۲