اپلیکیشنی برای مبارزه با خشونت علیه زنان

 تلفن‌های همراه برای رفع مشکلات روزمره بسیار مفید هستند. اما آیا برای رفع مشکلی بزرگ و بالقوه مرگ‌بار در جامعه، مانند  خشونت خانگی هم کاری از دست‌شان بر می‌آید؟

طراحان اپلیکیشن نجات آسان (Easy Rescue ) در ترکیه، این امکان را ایجاد کرده‌اند که قربانیان یا افراد در معرض  خشونت‌های خانگی بتوانند بدون این‌که فرد خشونت‌گر  آگاه شود با سرویس‌های کمک‌‍رسان مخصوص به این مشکل  مانند  هات‌لاین (اورژانس اجتماعی)  اورژانس، پلیس، آمبولانس و دیگر  مراکز دولتی تماس بگیرند.  برای استفاده از این اپلیکیشن، لازم است تلفن همراه  را  با کمی شدت، تکان داد . تا به حال حدود ۲۵۰ هزار نفر این اپلیکیشن را دانلود و حدود ۱۰۰هزار نفر از آن استفاده کرده‌اند.  

خشونت خانگی در ترکیه معضلی بزرگ است. بر اساس آمارهای رسمی در سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۲۸ هزار زن در معرض خشونت خانگی بوده‌اند و در پنج سال گذشته (بین ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ میلادی) حدود ۸۰۲ زن جان خود را به این دلیل از دست داده‌اند.

این اپلیکیشن توسط  شرکت «ودافن» ترکیه ساخته شده است و به گفته گیزم کچچی رییس ارتباطات ودافن ترکیه، ارائه این اپلیکیشن، نشان‌‌دهنده «تعهد این شرکت برای استفاده سودمند از موبایل» است. کچچی او همچنین گفته با ارائه‌ی این اپلیکیشن که «قصد داریم با استفاده از تکنولوژی موبایل دگرگونی مثبتی در جامعه ایجاد کنیم.»

تبلیغ مخفیانه

طراحی فنی این اپلیکیشن فقط قسمتی از مشکل برای ودافن بود چرا که آن‌ها باید راهی پیدا می‌کردند که «نجات آسان» را به زنان، بدون این‌که مردان خشن در زندگی‌شان آگاه شوند تبلیغ کنند. به گفته بیلگ چیفتچی، رییس تبلیغات ودافن ترکیه،  برای رسیدن  «نجات آسان» به پتانسیل خود،  ما باید زنان را تشویق می‌کردیم، ولی دست‌رسی به این زنان که تحت سلطه‌ی مردان بودند بسیار دشوار بود.»

با کمک شرکت تبلیغاتی «Y&R » ودافن از یک استراتژی مخفیانه استفاده کرد. در کمپین تبلیغاتی این اپلیکیشن، ودافن، ویدیوهایی که در نگاه اول درباره موضوعاتی که بیش‌تر برای زنان جذاب است – مثل نکاتی برای پیراستگی –  تهیه کرد که در آن‌ها پیغام‌های اطلاعاتی درباره این اپلیکیشن  را پنهان کرده بودند. طراحان این کمپین مواظب بودند که این پیغام‌ها را در میانه‌ی ویدیو بگذارند که امکان این‌که مردها آن‌ها را ببینند،کم‌ شود .

برای جذب زنان بیش‌تر، بازیگرانِ این ویدیوها در برنامه‌های تلویزیونی هم درباره‌شان تبلیغ می‌کردند. ودافن همچنین برای لباس‌زیرها و لوازم بهداشتی و آرایشی زنان برچسب‌های خاص و تبلغاتی درست کرد تا زنان را به وب‌سایت Easy Rescueهدایت کند. همچنین به زنان پیامک فرستادند و آن‌ها را تشویق کردند که دوستان خود را هم درباره این اپلیکیشن آگاه کنند.

شرکت تبلیغاتی Y&R در فستیوال بین‌المللی  فن‌آوری کان در فرانسه برای کارش در این کمپین جایزه برد. به گفته آرزو اونال رییس  Y&R «این اپلیکیشن نمونه مهمی از هم‌راهی تکنولوژی و ایده‌های خوب برای تحول مثبت در جامعه است.»

منبع

منبع عکس