هشتگ‌های زنانه - به مناسبت روز جهانی زن

بیش از صدسال است که هشتم مارچ به عنوان «روز جهانی زن» جشن گرفته می‌شود. این روز بهانه‌ای برای تاکید بر دست‌آوردهای زنان در حوزه‌های مختلف است.حوزه‌هایی چون ریاضیات، مهندسی، ورزش، اقتصاد و سیاست که زمانی به عنوان حرفه‌های مردانه محسوب می‌شدند امروز توسط زنان، به سطح جدیدی از رشد و توسعه رسیده‌اند. و چه خوشبختیم که در این میان، زنان ایرانی، مدال‌آور و راهبر بعضی از این رشته‌ها چون ریاضیات هستند.

مروری بر سیر تحول مشارکت زنان در جوامع، نشانگر موفقیت‌های چشمگیر فعالیت‌های ترویجی در این حوزه است که کتب و مقالات زیادی تا به امروز به آن‌ها اختصاص داده شده. اما در چند سال اخیر، استفاده از هشتگ‎ها، به عنوان روندی تازه در این حوزه، خودنمایی می‌کند. به گفته باشگاه خبرنگاران، هشتگ‌ها، برچسب‌هایی هستند که برای دسته‌بندی و به اشتراک‌گذاری پست‌ها در مورد موضوعی خاص در سطح جهانی به کار می‌روند. برای مثال، بعد از صحبت‌های جنجالی نتانیاهو در مورد ممنوعیت پوشیدن شلوار جین در ایران، کاربران زیادی برای به تصویر کشیدن جامعه واقعی ایران، عکس‌هایشان را با شلوار جین با هشتگ jeans# به اشتراک گذاشتند.

اختلاف نظرهای زیادی نسبت به فعالیت‌های حمایتی از زنان از طریق بسترهای آنلاین و با استفاده از ابزارهای موجود آن چون «هشتگ‌ها» وجود دارد. برخی بر این باورند که شبکه‌های اجتماعی می‌توانند مردم را به انفعال بکشانند چرا که افراد گمان می‌کنند با پسندیدن یک پست و یا به اشتراک گذاشتن آن، وظیفه اجتماعی خود را به تمامی انجام داده‌اند؛ بعضی دیگر بر این باورند که استفاده صحیح از همین بسترها، امکان ایجاد ارتباط با مخاطبین را در سطح جهانی برقرار می‌کند. با وجود نظرات مختلف، به نظر می‌رسد که روند استفاده از چنین روش‌هایی بیش از پیش در پروژه‌های ترویجی مربوط به زنان رو به گسترش است:

 

هشتگ‌های آموزش زنان

  • #ما خاموشیم (#WeAreSilent): این هشتگ توسط طرفداران ملاله یوسف زی و با هدف کسب مشارکت جامعه بین‌المللی برای حل مشکل عدم دسترسی دختران به آموزش استفاده شد. تلاش این کمپین، ایجاد یک سکوت ۲۴ ساعته نمادین برای جلب توجه نسبت به پایمال شدن حق تحصیل میلیون‌ها دختر در سراسر جهان بود.   
  • #صعود دختران (#girlrising): صعود دختران، نام فیلم نیمه مستندی است که بر اهمیت تحصیل دختران در موفقیت جوامع تاکید دارد. هشتگ صعود دختران، فراخوانی برای بازگویی داستان‌ها و نقل‌قول‌هایی از زندگی دختران جوانی است که توانسته اند از طریق آموزش، خوشبختی را در زندگی خود و اطرافیانشان متجلی کنند. دخترانی که از بسترهای خانوادگی فقیر، معتاد، بیمار و یا از هم پاشیده هستند و دسترسی آن‌ها به تحصیل با سختی‌های زیادی مواجه است.

هشتگ‌های امنیت زنان

  • #دختران ما را بازگردانید(#BringBackOurGirls) : پس از گروگان‌گیری صدها دختر دانش آموز در نیجریه، این هشتگ به جریانی بزرگ در شبکه‌های اجتماعی برای مبارزه با آدم‌ربایان گروه افراطی بوکوحرام تبدیل شد. هدف از استفاده از این هشتگ اعلام مخالفت با فعالیت های بوکوحرام٬ جلب مشارکت افراد تاثیرگذار برای آزادی دختران، و جلوگیری از تکرار فعالیت‌های مشابه بود.
  • #باند متجاوز دهلی (#DehliGangRape): این هشتگ، به دنبال تجاوز به یک زن جوان هندی و مرگ وی در سال 2012، شکل گرفت. مردم با انتشار این هشتگ، خواستار مجازات شدید مجرمان و اصلاح قوانین علیه تجاوز شدند. در نتیجه تلاش‌های مردمی، تنها یک ماه پس از این واقعه، قانون مجازات تجاوز در هندوستان، اصلاح و تقویت شد و متجاوزان به مرگ محکوم شدند. نکته قابل توجه این که، درصد کمی از مردم هند به اینترنت دسترسی دارند!

هشتگ‌های شغلی و حرفه‌ای

  • #تکیه کن (#LeanIn): «تکیه کن» نام کتابیست که توسط شریل سندبرگ مدیر اجرایی فیسبوک، نویسنده و کارآفرین اینترنتی نوشته شده است. این کتاب که موضوع آن به یک هشتگ تبدیل شد، الهام‌بخش زنان برای ایجاد یک گفتگوی باز و بی‌پرده در مورد مسائل محیط  کار و اهداف شغلی و حرفه‌ای آن‌هاست.
  • #تغییر نسبت (#ChangeTheRatio): این هشتگ در سال ۲۰۱۰ توسط ریچل اسکلار بنا شد و فعالیت‌های کمپین مرتبط با آن، هنوز هم ادامه دارد. هدف این کمپین افزایش فرصت‌های شغلی و حرفه‌ای برای زنان از هر طبقه، به نسبتی عادلانه بود. اگر زمانی در لیست سردمداران و راهبران سیاسی و یا رویداد‌های مهم در صنعت و اقتصاد، حضور نمایندگان زن نادیده گرفته شود، می‌توان مطمئن بود که سر و کله این هشتگ در توئیتر پیدا می‌شود.
  • #بیشتر بخواهید (#Ask4More): این کمپین توسط یک انجمن برای زنان شاغل، با نام لوو لیگ (LevoLeague) راه‌اندازی شد. این کمپین بر آن است تا ابزار، حمایت‌ و اطلاعاتی را که زنان برای درخواست درآمد بیشتر نیاز دارند، در اختیار آن‌ها بگذارد.

هشتگ‌های انتقادی نسبت به استفاده ابزاری از زنان در رسانه‌ها

  • #نمی‌خریم (#NotBuyingIt): این هشتگ مربوط به یک پروژه تصویری است که با استفاده از ابزار فیلم و عکس و با طراحی یک اپ (app) اجرا شد. این هشتگ سعی دارد تا فرصت برخورد و مخالفت با استفاده ابزاری از زنان در رسانه‌ها را ایجاد کند.
  • #رسانه‌ای که دوست داریم (#MediaWeLike): آن رویِ سکه هشتگ «نمی‌خریم»، هشتگ «رسانه‌ای که دوست داریم» است. این پروژه نیز با استفاده از ابزار تصویری، برای جلب توجه نسبت به شرکت‌هایی که راه درست را در نحوه نمایش زنان، در پیش گرفته‌اند ایجاد شد.

هشتگ‌های مورد استفاده در پروژه‌های ترویجی زنان، بسیارند. در این مقاله کوتاه٬ سعی کردیم که نگاهی به هشتگ‌هایی که کمتر در کشورمان شناخته شده‌اند بیندازیم.

هشتگ‌ها هرچه که باشند، امکان مشارکت در یک گفتگوی وسیع و جهانی را فراهم می‌کنند. 

 

#روززن‌مبارک #هشتگ‌های‌زنانه

 

منبع 1، منبع 2، منبع 3، منبع عکس