‌ کارزاری برای گرامیداشت زنان و دختران: سِلفی با دخترم

ناندرا مودی، نخست وزیر هندوستان در یک برنامه رادیویی از مردم کشورش خواست که سِلفی‌های خود با دخترانشان را همراه با هشتگ سلفی با دخترم (#SelfieWithDaughter) در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. هدف این کارزار، گرامیداشت دختران و اهمیت آموزش و سوادآموزی آنها است. این درخواست نخست وزیر هند نه تنها با پاسخ مثبت مردم هند که مردم سایر کشورها مواجه شد.

این کارزار ابتدا توسط سونیل جاگلان که ریاست شورای روستایی با نام هاریانا در هند را به عهده دارد، شکل گرفت؛ روستایی که نسبت پسران در آن بسیار بیشتر از دختران است. سونیل پدران این روستا را تشویق کرد تا سلفی‌های خود با دخترانشان را در واتس‌‌‌اپ به اشتراک بگذارند. بنا به نتایج آخرین سرشماری ملی در هند، این روستا در میان تمام شهرهای این کشور مقام آخر را در نسبت جنسیتی کودکان کسب کرده است.

پیش‌تر، دولت هندوستان کارزاری با نام «نجات دختران، تحصیل و آموزش دختران» را راه‌اندازی کرده بود. در همین راستا و با الهام از کارزار روستای هاریانا، مودی از والدین خواست تا جمله‌ای را همراه با این عکس‌‌ها به اشتراک بگذارند و گفت خودش نیز عکس‌هایی را که تاثیرگذارترین جملات را داشته باشند در حساب توئیترش بازنشر خواهد کرد. اندک زمانی پس از درخواست نخست‌وزیر هند، این کارزار در اخبار و رسانه‌ها مطرح شد. پس از این رسانه‌ای شدن بود که بسیاری از مردم دیگر کشورها نیز با به اشتراک گذاشتن سلفی‌های خود و دخترانشان به این کارزار پیوستند.

مردم هند عموما فرزندان پسر را به دختر ترجیح می‌دهند. در جامعه‌ای که به طور تاریخی بسیار مردسالار است، هنوز دختران بسیاری قبل و یا در بدو تولد کشته می‌شوند، چرا که به اندازه نوزادان پسر مطلوب نیستند. بنا به یافته‌های گزارشی که امسال منتشر شده است، تخمین زده می‌شود که هر روزه حدود ۲۰۰۰ دختر در هند کشته می‌شوند.  با اینکه در هند سقط جنین ـ فقط به واسطه جنسیت جنین ـ غیرقانونی است، اما اینگونه سقط‌ها انجام می‌شوند، هرچند معمولا در کلینیک‌های غیرقانونی. برخی از دختران نیز در بدو تولد و به شیوه‌های بیرحمانه‌ای چون خفه‌شدن با بالش کشته می‌شوند.

 این معضل به شیوه نگران‌‌کننده‌ای در عدم تعادل نسبت دختران به پسران در دومین کشور پر جمعیت جهان، خودش را نشان داده است. به همین دلیل نخست‌وزیر هند با این کارزار تلاش‌ کرده‌ است تا هم آگاه‌سازی کند و هم جایگاه دختران و زنان را گرامی بدارد. اگر این هشتگ را جستجو کنید، سیلی از عکس‌ها والدین با دخترهایشان را می‌یابید!

منبع ۱، منبع ۲، منبع ۳