۱۰ فایده‌ی حمایت از تجارت عادلانه

شاید سرراست‌ترین تعریف از «تجارت عادلانه» یا تجارت منصفانه خرید و فروش محصولاتی باشد که در مراحل تولید و فروش آن به انسان‌ها و محیط زیست احترام گذاشته شده باشد. اما حمایت از محصولاتی که در آن حقوق انسان‌ها محترم شمرده شده باشد و به محیط زیست آسیبی نرساند، چه مزایایی برای ما و جامعه دارد؟ این‌جا ده فایده‌ی حمایت از این نوع تجارت را می‌خوانید:
 
۱. تجارت منصفانه یعنی دست‌مزد و شرایط کاری منصفانه برای کشاورزان و تولیدکنندگان
با انتخاب منصفانه، مصرف‌کنندگان می‌توانند مطمئن باشند که محصولات مصرفی‌شان در شرایط امن و سالم تولید شده است و کشاورزان و تولیدکنندگانی که آن‌ها را درست کرده‌اند، برای کارشان دست‌مزد منصفانه‌ای گرفته‌اند.
 
۲. تجارت منصفانه برای محیط‌زیست بهتر است
تجارت منصفانه، استفاده از شیوه‌های کشاورزی دوستار محیط‌زیست یا با استفاده از مواد خام موجود در طبیعت یا بازیافت‌شده را تشویق می‌کند و به‌این‌ترتیب از شیوه‌های پایدار  برای کاستن از پس‌مانده‌های محیط‌زیستی حمایت می‌کند.
 
۳. تجارت منصفانه یعنی کیفیت بهتر
از آن‌جا که اقلام موجود در بازار که با دست درست شده‌اند در تعداد کمتری هستند، سازندگان آن‌ها به کارشان افتخار می‌کنند و آن‌ها را با جزئیات و کیفیت بیشتری تولید می‌کنند.
 
۴. تجارت منصفانه، خوش‌مزه‌تر هم هست
کشاورزانی  که در مزرعه خودشان کار می‌کنند و در کل روند تولید، سرمایه‌گذاری کرده‌اند. محصولات‌شان در تعداد کمتری کشت داده می‌شود و برداشت می‌شود و در نتیجه تازه‌تر و خوش‌مزه‌تر هستند..
 
۵. تجارت منصفانه، بی‌خطر است
تجارت منصفانه حامی نظام‌های یک‌پارچه  مدیریتی در مزرعه‌هاست که حاصل‌خیزی خاک را تقویت می‌کنند و زیست‌بوم‌های ارزش‌مند را حفظ می‌کنند و استفاده از مواد شیمیایی مضر را که به سلامت کشاورزان لطمه می‌زند، محدود می‌کند. این یعنی مواد غذایی‌شان برای شما و هم برای کشاورزانی که آن را کشت می‌دهد، بی‌خطرتر است!
 
۶. تجارت منصفانه، حامی جامعه است
در تجارت منصفانه، تولیدکنندگان و خرده‌کشاورزان با کارکردن در ساختارهای تعاونی، می‌توانند در درآمد خود را در جامعه خودشان سرمایه‌گذاری کنند و وضع مسکن، بیمه درمانی و مدرسه‌های خود را بهبود بدهند.
 
۷. کشاورزان می‌توانند به تجارت منصفانه اتکا کنند
تجارت منصفانه متعهد است که شراکت مستقیم بین خریداران و تولیدکنندگان را تقویت کند. این شراکت‌ها، راهی پیش پای خریداران می‌گذارد که محصولات کیفی از افرادی بخرند که به آنها اعتماد دارند و راه پایدار  و قابل‌ اتکایی هم برای کشاورزان، تولیدکنندگان و خانواده‌های آن‌هاست که معیشت بهتری داشته باشند.
 
۸.تجارت منصفانه شما را با فرهنگ‌های دیگر مرتبط می‌کند

محصولات تجارت منصفانه منحصر به جایی است که از آن آمده‌اند و آدم‌هایی که آن را درست کرده‌اند. کشاورزان و تولیدکنندگان در کل روند تولید دخیل‌اند، و محصولات تجارت منصفانه انعکاسی از افراد و فرهنگ‌هایی هستند که از آن آمده‌اند.
 
۹. تجارت منصفانه یعنی اقتصاد محلی پایدار
تجارت منصفانه به کشاورزان و تولیدکنندگان فرصت می‌دهد اختیار آینده‌شان را داشته باشند. می‌توانند کسب‌وکار خودشان را راه بیاندازند به جای آن‌که برای یک واسطه کار کنند، و سودشان برای جامعه خودشان باقی می‌ماند و به کسب‌وکار آن‌ها بازمی‌گردد.
 
۱۰. تجارت منصفانه یعنی مهم است چه می‌خرید
با انتخاب محصولات تجارت منصفانه، نه فقط به محصولات با کیفیت بالا دسترسی  پیدا می‌کند، بلکه زندگی افرادی را بهبود می‌دهید که غذای شما و محصولات مورداستفاده‌شان را درست می‌کنند.
 
منبع مقاله
منبع عکس: خبرگزاری مهر