یک‌ ساعت کدنویسی برای ترویج یادگیری علوم کامپیوتری

ماه گذشته، به مناسبت هفته آموزش علوم کامپبوتر، موسسه غیرانتفاعی Code.org کمپینی مردمی با عنوان «ساعت کدنویسی» برگزار کرد. «ساعت کدنویسی» جنبشی جهانی‌ است که با ویدیوهای آموزشی یک ساعته، فرصتی را برای یادگیری مقدماتی علوم کامپیوتری فراهم می‌کند. هدف از این کمپین «راز‌زدایی» از کدنویسی و ترویج این باور است که هر کسی می‌تواند مبانی کدنویسی را یاد بگیرد.

تارنمای «ساعت کد‌نویسی» ویدیو‌های آموزشی را به صورت رایگان در اختیار کاربران می‌گذارد. به گفته این تارنما، هر فردی که بین ۴ تا ۱۰۴ سال سن داشته باشد می‌تواند کدنویسی را یاد بگیرد. «ساعت کدنویسی» باور دارد که هر کسی در هر کجای جهان، باید فرصت فراگرفتن علوم کامپیوتری را داشته باشد، چراکه فراگرفتن علوم کامپیوتری به پرورش مهارت‌های دیگر از جمله «حل مسئله»، «تفکر تحلیلی» و «خلاقیت» کمک می‌کند. به علاوه اگر یادگیری علوم کامپیوتری در سنین پایین انجام شود افراد، پایه‌های لازم برای موفقیت در شاخه‌های‌ مختلف حرفه‌ای در قرن ۲۱ را خواهند داشت.

موسسه غیرانتفاعی Code.org تلاش می‌کند تا مهارت‌های افراد در علوم کامپیوتری را از طریق در دسترس قرار دادن این نوع آموزش‌ها، گسترش دهد. «ساعت کدنویسی»، درس‌های کدنویسی کامپیوتری را برای گروه‌های سنی متفاوت ارائه می‌دهد که چه با تبلت، چه با موبایل، چه کامپیوتر و یا لپ‌تاپ قابل استفاده هستند. به علاوه هم اپل و هم مایکروسافت در مغازه‌های خود جلسات «ساعت کدنویسی» برگزار می‌کنند. بنا بر آماری که در سایت «ساعت کدنویسی» موجود است، در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۵ میلیون دانش‌آموز و دانشجو در سرتاسر دنیا در جلسه آموزشی یک ساعته کدنویسی شرکت کرده‌اند که بیش از ۱۰ میلیون آن‌ها دختران بوده‌اند. تعداد دخترانی که در سال ۲۰۱۳ به یادگیری علوم کامپیوتری مبادرت کردند، بیش از ۷۰ سال گذشته بوده است! به علاوه از آغاز به کار این پروژه بیش از ۸۰ میلیون نفر در حداقل یکی از جلسات «ساعت کدنویسی» شرکت کرده‌اند و تا کنون بیش از ۴ میلیارد خط کدنویسی توسط دانش‌آموزان و دانشجویان شرکت‌‌کننده در این پروژه نوشته شده است.

هادی پرتوی، که به همراه برادرش علی پرتوی موسسه Code.org را راه‌اندازی کرده است، می‌گوید که فقط در طول ۴ روز اول این کمپین، بیش از ۱۱ میلیون دانش‌آموز و دانشجو در ۱۶۷ کشور دنیا، در یکی از جلسات آموزشی این موسسه شرکت کرده‌اند. در ایران نیز ۴۸ جلسه ساعت کدنویسی برگزار شد. این موسسه از حمایت شرکت‌های خصوصی چون مایکروسافت، اپل، آمازون، فیس‌بوک و بسیاری گروه‌های دیگر برخوردار است. در هفته‌ای که این کمپین برگزار شد، افراد تاثیرگذار زیادی از ریاست جمهوری ایالات متحده، تا خوانندگان مشهور و موسسین شرکت‌های خصوصی پیشرو در صنایع گوناگون، به ترویج این کمپین پرداختند. مارک زاکربرگ و بیل گیتس از جمله افرادی هستند که در برخی از ویدیوهای آموزشی این موسسه حضور دارند.

 

منبع