گل آفتابگردان، نماد امید

روز دوم ماه می، روز جهانی امید است که به آگاه‌سازی و حمایت از میلیون‌ها نفر که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند اختصاص دارد. در این روز که با حمایت بنیاد بین‌المللی تحقیق و آموزش درباره افسردگی برگزار می‌شود، مردم در سراسر جهان گل آفتابگردان می‌کارند.

هدف از روز جهانی امید، تلاش برای از بین بردن انگ‌ها و برچسب‌های اجتماعی مرتبط با بیماری افسردگی، با پیشگیری، تحقیق و آموزش است. این بنیاد از همه دعوت می‌کند تا با کاشتن گل آفتابگردان و گفتگو در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ‌‌های#Hope2015   و #PLANTHOPE  در این حرکت ترویجی شرکت کنند.

بنیانگذار این بنیاد می‌گوید: «مردم در مورد افسردگی صحبت نمی‌کنند، و این باید تغییر کند. افسردگی قابل درمان است، اما هنوز به خاطر انگ‌ها و برچسب‌های اجتماعی مرتبط با آن، تنها کمتر از ۲۵ درصد افراد مبتلا به افسردگیِ قابل تشخیص، درمان می‌شوند. ما باید گفتگو در این زمینه را به سویی پیش ببریم که به فراهم آوردن راه‌حل و امید برای کودکان و بزرگسالانی منجر شود که در سکوت از این بیماری رنج می‌برند».

بنا به گزارشی که توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است، خودکشی یکی از عوارض اختلال در سلامت روانی است (که افسردگی از شایع‌ترین نمودهای آن است). از سویی اختلال در سیستم سلامت روانی، همانند اختلالات در سیستم بدن، قابل پیشگیری و درمان است. اما به دلیل این‌که به درستی با آن برخورد نمی‌شود، سالانه بیش از ۸۰۰ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند و دومین عامل مرگ در جهان، در میان جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله، خودکشی است.

همانند بسیاری دیگر از اختلالات سلامتی، در این مورد نیز، حمایت خانواده، دوستان و جامعه می‌تواند تاثیر شگرفی بر فردی که در حال جدال با این بیماری است، داشته باشد.

امید یک مهارت قابل یادگیری است، و همه ما این قدرت را داریم که به نزدیکانمان کمک کنیم تا بتوانند هدفمندی و مثبت‌نگری را در زندگی بیاموزند.

 

منبع