کمپین دستان سخنگو

 
روز چهارم فوریه در تقویم سلامت  به عنوان روز جهانی سرطان نام گذاری شده است. هرساله انجمن جهانی سرطان به منظور افزایش آگاهی عمومی در خصوص این بیماری، شعار‌ها یا برنامه‌های خاصی را در نظر می‌گیرد. برای مثال سال قبل (۲۰۱۵) این سازمان کمپینی را با محوریت بر چهار حوزه کلیدیِ انتخاب زندگی سالم، ارائه تشخیص زود هنگام، دسترسی درمان برای همه و بالابردن کیفیت زندگی راه انداخته بود. امسال هم این سازمان کمپینی را با عنوان «دستان سخنگو» با همکاری سازمان بهداشت جهانی (WHO) راه انداخته است. این کمپین شعار ما می‌توانیم – من‌می‌توانم (We can- I can) را برای سا‌ل‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ انتخاب کرده است و از حامیانش دعوت می‌کند که یک پیام یا شعار تشویق کننده را بر روی دستان خود بنویسند ، محتوای این شعار را باید در رابطه با روز جهانی سرطان و با استفاده از شعار کلیدی ما می‌توانیم–من می‌توانم انتخاب کنند و بعد از آن از دست خود در حالتی که قابل مشاهده باشد،عکس بگیرند و عکس خود را برروی شبکه‌های مجازی به همراه  #Worldcancerday#WecanIcanبه اشتراک بگذارند. شما در نهایت می‌توانید به سایت این کمپین مراجعه کنید تا عکس خود را بر روی صفحهٔ پشتیبانی این سایت مشاهده نمایید.
این کمپین از عموم دعوت کرده که تا جایی که می‌توانند خلاق باشند، به همین منظور توصیه کرده که شما می‌توانید از دستان سخنگو خود تصاویر انیمشین GIFبسازید یا به جای نوشتن بر روی دستان خود از رسانه‌های دیگر مثل دفترچه یادداشت،تخته سیاه، نوشتن بر روی صفحه موبایل یا کامپیو‌تر استفاده کنید.
اگر به صفحه اصلی کمپین بروید، نقشه‌ توئیت‌های این کمپین در دنیا را می‌توانید مشاهده کنید،هم‌چنین آمار لحظه به لحظه پیوستن فعالیت‌ها را هم می‌توانید در آن جا چک کنید. در ضمن اگر شعاری برای این روز به ذهن شما نمی‌رسد خود کمپین شعارهای آماده پیشنهادی دارد که شما تنها با فشار یک کلیلک می‌توانید آن‌ها را در شبکه مجازی خود به اشتراک بگذارید وبه این کمپین بپیوندید.
هدف از انتخاب این شعار بالابردن مشارکت فردی و گروهی در مبارزه با سرطان است و هم‌چنین پشتیبانی از تمام اقداماتی است که با ابتلا به سرطان مبارزه می‌کنند. در واقع این شعار می‌رساند که تک تک ما در مبارزه باسرطان باید قدم برداریم چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی.
براساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، سالانه بیش از ۸ میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر ابتلا به یکی از انواع سرطان، جان خود را از دست می‌دهند و پیش بینی می‌شود که میزان مرگ و میر در اثر ابتلا به سرطان در سال ۲۰۳۰ به ۱۳. ۱ میلیون نفر در سراسر جهان برسد. با بررسی اخبار مرتبط با این حوزه در ایران، روند افزایشی ابتلا به انواع سرطان را درجامعه‌مان مشاهده می‌کنید، میزان سرطان در ایران ۱۴۰ بیمار در ۱۰۰ هزار نفرجمعیت است و سالانه ۹۰ هزار مورد جدید بیماری سرطان در کشور گزارش می شود که از عوامل موثر در افزایش این آمار، سبک زندگی ناسالم است.
امید است که با پیشرفت علم در کنار اشاعه هر چه بیشتر آموزش همگانی و بالابردن آگاهی در همه اقشارها به وسیله کمپین‌ها و کارزاهای آگاهی بخش همچون این کمپین آمار سرطان را پایین ببریم.  به همین منظور ما در پرتو با این کمپین همراه شدیم و از شماهم درخواست می‌کنیم که برای مبارزه با سرطان و افزایش آگاهی عمومی با این کمپین جهانی همراه شوید و ما را هم با خبر کنید.
تهیه و تدوین: پرتو