کمپین «از خودمان شروع کنیم» و تاثیر نمایش‌های خیابانی در ترویج

عکس‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود،با ظاهری متفاوت در خیابان‌های شهر ظاهر می‌شوند و نمایش‌هایی برای یادآوری و آموزش مقررات و فرهنگ رانندگی به مردم و ترویج دوچرخه‌سواری برای بهبود وضعیت آلودگی هوا اجرا می‌کنند،پلاکاردهایی هم در دست دارند که روی آن نکات آموزشی نوشته شده است. 
 طراحان و اجراکنندگان این کمپین می‌گویند هدف مشخص آن اصلاح «رفتارهای ترافیکی» است.  همان‌طور که از نام این پویش مشخص است،‌ تاکید آن بر اصلاح رفتار خود شهروندان در گام نخست است.  کمپینی که با هم‌کاری پلیس راهور، سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری و حوزه‌ی هنری به راه افتاده و توانسته هنرمندان و چهره‌های تاثیرگذار را هم با خود هم‌راه کند از جمله رضا کیانیان بازیگر مطرح سینما  که درباره‌ی آن می‌گوید: «در دوره‌ای از بالا به پایین دستور داده می‌شد ولی امروز باید بیاییم پایین و خودمان را هم‌سطح مردم کنیم و همین‌طور که می‌بینید امروز معاون حمل و نقل و ترافیک و رییس پلیس راهور تهران در این جمع حضور دارند و بین مردم هستند. وقتی این‌چنین باشد و همه از خودمان شروع کنیم، مثل الان اتفاق مبارکی می افتد».
  
                                                                                                                                                                
 
محمدرضا زمردیان، معاون آموزش سازمان حمل‌ونقل و ترافیک هم در این رابطه گفته است: «باید برای همه گروه‌های سنی در شهر از کودکان تا کهن‌سالان خوراک آموزشی باشد و آموزش را منحصر به یک گروه کودکان نکنیم. در این سال‌ها تولیدات فرهنگی و رسانه‌ای و مکتوب زیادی وجود داشته که نمی‌توان درباره اثرگذاری آن‌ها در این گروه‌ها نتیجه‌ای را دید». 
 روزنامه‌ی اعتماد در تعریف یکی از این نمایش‌ها نوشته است: گروه‌های هنری که با طراحی نمایش‌های بی‌کلام سعی دارند خطراتی را که عدم رعایت ضوابط ترافیکی برای مردم دارد به آن‌ها یادآوری کنند. با این امید که این تصویرها کارسازتر از پیام‌های شفاهی و بیلبوردی پلیس و شهرداری در مورد فرهنگ ترافیکی شهر باشد. چهار مرد با لباس و کلاه ایمنی و صورتک‌های سفید، به محض قرمز شدن چراغ پلاکاردهایی را رو به راننده‌ها می‌گیرند که روی هر کدام پیامی نوشته شده، مثل: «آیا می‌دانید رفتار ترافیکی افراد یک جامعه معرف فرهنگ آن جامعه است» یا «من شهروند مسوولم چون پشت خط عابر پیاده توقف می‌کنم» 
در کنار گروهی که این پرفورمنس را اجرا می‌کنند، رضا بهرامی، کارگردان و طراح این اجرا ایستاده است، بهرامی در مورد کمپین و تاثیر‌گذاری آن می‌گوید: «مردم وقتی در گذر هستند زمان برای دیدن یک نمایش ندارند. به همین خاطر نمایش‌های ٣٥ تا ٤٠ ثانیه‌ای می‌تواند به خوبی یک مفهوم را به آن‌ها منتقل کند.» 
  
                                         
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           
 
کارشناسان ترویج و حمایت‌گری هم معتقدند آموزش و آگاهی‌رسانی از طریق تصاویر اثر ماندگارتری دارد، همچنین نمایش‌های خیابانی می‌تواند افرادی را که وقت مراجعه به رسانه‌ها را ندارند و یا در شبکه‌های اجتماعی حضورندارند را مخاطب قرار دهند. البته اجراهای خیابانی کمپین «از خودمان شروع کنیم» البته در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها هم بازتاب پیدا کرده و  مخاطبان بیشتری را جذب کرده است. اجراهای خیابانی یکی از روش‌های ترویج و حمایت‌گری به صورت چهره به چهره است. پیش‌تر با موضوعات ترویج فرهنگ شهرنشینی یا اهمیت زنجیره‌ی فاضلاب و … در برخی شهرهای ایران اجرا شده است. نمونه‌های جهانی آن هم کم نیست از پوشیدن لباس کوسه و اعتراض به کشته شدن آن‌ها تا اجرای نمایش‌هایی ضد شکار پرندگان که عکس‌های آن‌ها را می‌بینید. این نمایش‌ها اغلب بیش از آن‌که بر تاثیرگذاری بر سیاست‌های کلان تاکید داشته باشند می‌خواهند مردم را آگاه‌تر کنند. نکته‌ای که گردانندگان کمپین «از خودمان شروع کنیم» هم روی آن تاکید دارند، رضا کیانیان در همین رابطه می‌گوید:«چرا هميشه فكر می‌كنيد بايد ابتدا شرايط مهيا شود بعد مردم كاری را انجام دهند. مردم اگر اين كار را شروع كنند به تدريج شرايط هم مهيا می‌شود. تا از خودمان شروع نكنيم هيچ اتفاق مثبتی در جامعه نمی‌افتد. ساليان سال است كه همه دست‌شان پيش دولت دراز است، همه منتظرند دولت اول يک كاری انجام دهد بعد آن‌ها به ميدان بيايند. چرا؟ دولت كار خودش را بكند و ما هم كار خودمان را بكنيم، بايد ياد بگيريم كه همه‌چيز سياسی نيست.»
 
نمونه‌هایی از اجراهای خیابانی ترویج‌گران در کشورهای دیگر: