کمپینی برای جلوگیری از فروش نوزادان: فرشته فروشی نیست

اگر پی‌گیر اخبار اجتماعی یا صفحات مربوط به حوادث روزنامه‌ها بوده‌ باشید حتما از فروش بچه‌ها توسط پدران و مادران‌شان خوانده‌اید. آن‌طور که در گزارش‌ها آمده از ۵۰ هزار تومان تا قیمت‌های میلیونی بهای این نوزادان است. 
 قصه‌ی پرغصه‌ی  کودکانی که والدین‌شان اغلب اعتیاد دارند و  پول کافی برای نگه‌داری از فرزندان‌شان ندارند.  سال گذشته حبیب‌الله مسعودی فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی  گفت  همه بیمارستان‌ها ملزم شدند تا به محض بستری شدن زن معتاد برای زایمان موضوع اعتیاد مادر را به اوژانس اجتماعی برای استقرار در بیمارستان اطلاع دهند تا مددکاران این سازمان برای جلوگیری از خرید وفروش نوزادان مادران معتاد وارد عمل شوند.
هرچند مسئولان می‌گویند عزم‌شان برای مبارزه با فروش کودکان جدی است اما هنوز تا از بین بردن این پدیده‌ راه زیادی باقی مانده است. حالا ورزش‌کاران و هنرمندان آستین بالا زده‌اند تا کاری برای نوزادان بی‌دفاع کنند. بسیاری از این نوزادان که از مادران معتاد به دنیا می‌آیند اغلب در بدو تولد اعتیاد دارند و باید از آن‌ها نگه‌داری‌های ویژه به عمل بیاید. 
 «فرشته فروشی نیست» نام کمپینی است از تهران و محله «دروازه غار» آغاز شده است؛ محله‌ای آسیب‌‌خیز که با وجود اقدامات اخیر نهادهای فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی، هنوز مادران معتاد زیادی را در دل کوچه پس کوچه‌های تنگ و تاریک خود جای داده است.
در این کمپین، هنرمندان و ورزشکاران به کوچه‌ها و خیابان‌های شهر می‌روند تا درخواست کمک خود را به شهروندان منتقل کنند. در آخر هم کمک‌های جمع آوری شده را برای خرید شیرخشک و ترک اعتیاد مادران معتاد هزینه می‌کنند.
 در همین رابطه، «فاطمه دانشور»، مدیر عامل موسسه خیریه «مهرآفرین» گفته است: «خوش‌بختانه تعداد قابل توجهی از هنرمندان و ورزشکاران آمادگی خود را برای حمایت از کمپین فرشته فروشی نیست اعلام کرده‌اند. » 
 دانشور همچنین  از اجرای کمپین فرشته فروشی نیست در سراسر کشور می‌دهد و می‌گوید: این طرح طی روزهای آینده در استان‌های محروم کشور اجرایی می‌شود. 
گفته شده شهروندان هم برای پیوستن به این کمپین می‌توانند با شماره # ۲*۵*۳۰۸۰ * تماس بگیرند.
کمک گرفتن از چهره‌های مشهور در زمینه‌های مختلف یکی از شیوه‌های موثر و رایج  ترویج‌گری است. نام‌ها و چهره‌های آشنا از مردم می‌خواهند که برای حل یک معضل اجتماعی پا پیش بگذراند، شیوه‌ای که در سراسر دنیا رواج دارد و هر بار کمک‌های زیادی را با کمپین‌ها و حرکت‌های ترویجی همراه  می‌کند.