کارزاری برای کودکان: درد گاهی به معنای عشق است!

معمولا در معابر عمومی اگر با عکس‌های کودکان مواجه شوید، چه برای تبلیغات باشند، چه برای پروژه‌های ترویجی، چهره‌‌های خندان و بازیگوش آنها را می‌بینید. اما در طول دو هفته گذشته، مسافران مترو در کشورهای غرب اروپا با عکس‌های بزرگی از  صورت کودکانی ترسان و گریان مواجه شده‌اند، با هشتگی که ببینده را تشویق می‌کند تا کودکی را به گریه بیندازد!  #MakeAChildCry

هدف این کارزار که توسط سازمان بین‌المللی پزشکان جهان انجام گرفته، جمع‌آوری کمک‌های مالی برای تامین تجهیزات پزشکی اطفال در کشورهای در حال توسعه است. سالانه بیش از ۴ میلیون کودک بر اثر ابتلا به بیماری‌های قابل پیشگیری جان خود را از دست می‌دهند. این کارزار ترویجی از یک حقیقت ساده نشات می‌گیرد: بسیاری والدین حتی نمی‌توانند تصور کنند که برخی اوقات به گریه انداختن کودکان در واقع نشان دهنده عشق و علاقه است. عکس‌هایی که قرار است در فاز دوم این پروژه ترویجی استفاده شوند، از فاصله دورتری گرفته شده‌اند و تصویر کامل‌تری ارائه می‌دهند (مثلا سوزن واکسن را  هم در عکس نشان داده می‌شود)، جمله روی عکس این است: «کودکی را به گریه بیاندازید، جانش را نجات دهید.»

هدف فاز اولیه این پروژه که دو هفته طول کشید، ساده است: تشویق مخاطب به درک اینکه موضوع این پروژه ترویجی اصلا چیست. مسافران، متعجب از شعاری که روی عکس‌ها قرار دارد، نام این کارزار را به خاطر می‌سپارند و هشتگ «فرزندتان را به گریه بیاندازید» را جستجو می‌کنند. با جستجوی این هشتگ، مخاطب به مطالب مربوط به این پروژه ترویجی و واکسیناسیون کودکان می‌رسد. این کار مانند درخواست برای کمی تحقیق قبل از عصبانی شدن است، مخصوصا در مقابل جنبش ضد واکسیناسیون که اخیرا راه افتاده است. حامیان جنبش ضد واکسیناسیون بر این باور هستند که واکسیناسیون خطرات و عوارض جانبی دارد، و بدن انسان بدون واکسن هم می‌تواند در مقابل بیمار‌ی‌ها مقاومت کند. مروجان این جنبش ادعا می‌کنند که واکسن‌ها باعث مبتلا شدن کودکان به بیماری‌هایی چون اوتیسم می‌شوند. گرچه که عدله علمی چندانی برای این مدعا وجود ندارد و تحقیقات علمی گسترده این مدعا را رد می‌کنند، اما این جنبش هنوز مدافعان سرسختی دارد که از جانب جامعه علمی به علم ستیزی متهم می‌شوند. البته بسیاری از مدافعان این جنبش، افرادی حرفه‌ای از طبقه متوسط هستند که ضد علم هم نیستند. آنها معتقدند که قبل از اینکه واکسنی به حوزه عمومی راه یابد، باید تحقیقات گسترده‌تری در مورد عوارضش انجام شود.

به هر حال شما هر طرف این بحث که باشید ـ چه موافق واکسیناسیون، چه مخالف آن ـ این موضوع اینقدر برای اغلب مردم حساس است که بدون هیچ تحقیقی در مورد اینکه والدین گروه مخالف چه حرفی برای گفتن دارند، شروع به داد و فریاد می‌کنند. فاز اول این پروژه تبلیغاتی، در واقع مخاطب را به تحقیق در مورد واکسیناسیون وادار می‌کند. این پروژه ترویجی در کشورهای آلمان، آرژانتین، کانادا، اسپانیا، یونان، هلند، پرتغال، سوئیس و بریتانیا در تلویزیون، روزنامه‌ها و در معابر عمومی انجام گرفته است.

 

منبع