کارزاری برای سالمندان: قوی‌بمانید، استوار بمانید!

در بیست و پنج سال گذشته، هر سال اولین روز ماه اکتبر (نهم مهر ماه)، به عنوان روز جهانی سالمندان جشن گرفته می‌شود. امسال این روز با شعار «پایداری و فراگیری سنی در محیط‌های شهری» گرامی داشته می‌شود. هدف از انتخاب این شعار توجه به تاثیر فضاهای شهری نوین بر افراد سالمند و همچنین تاثیر این قشر بر فضاهای جدید زیست‌محیطی است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ترکیب جمعیتی در دنیا در دهه‌های اخیر با تغییرات شگرفی همراه بوده است. تنها در طول ۶ دهه (از ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۰) طول عمر متوسط در جهان از ۴۶ سال به ۶۸ سال افزایش پیدا کرد و پیش‌بینی‌ می‌شود که تا پایان این قرن، این رقم به ۸۱  افزایش پیدا کند. به علاوه، در حال حاضر تعداد افراد بالای ۶۰ سال حدود ۷۰۰ میلیون نفر می‌باشد که تا سال ۲۰۵۰ به ۲ میلیارد نفر خواهد رسید. این تغییرات جمعیتی، لزوم تغییرات در سیاست‌گذاری‌های اجتماعی و شهری را بیش از پیش روشن می‌کنند. به همین دلیل در طول دهه گذشته دولت‌ها، چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای در حال توسعه، طرح‌ها و برنامه‌های نوین متعددی را در حوزه‌های سلامت، بهداشت، تامین اجتماعی و بهزیستی بنا نهاده‌اند. در همین مدت برنامه‌های طولانی مدت بیشتری در زمینه‌های گوناگون تدوین شده‌اند، مانند ساختمان‌سازی به نحوی که پاسخگوی نیازهای سالمندان باشد و همین‌طور مراکز درمانی و مراقبتی بیشتر به منظور برطرف کردن نیازهای سالخوردگان.

اما این تلاش‌ها فقط در سطح ملی، از طریق دولت‌ها و با اهداف میان مدت و یا بلند صورت نمی‌گیرد. در این روز کارزارهای مختلفی توسط سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و موسسات متفاوت در کشورهای مختلف برای آگاه‌سازی در مورد نیازها، مشکلات و مسائل مهم زندگی سالمندان برگزار می‌شود. برای مثال دانشگاه منچستر (University of Manchester)، کارزاری را برای آگاه‌سازی در مورد اهمیت برنامه‌های تقویت قدرت و تعادل سالمندان راه‌‌اندازی کرده است. «زمین خوردن» یکی از مشکلات جدی برای سالمندان به حساب می‌آید. آمارها نشان می‌دهند که زمین خوردن، سالانه یک سوم افراد بالای ۶۵ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد، و بیشترین عامل مرگ‌های تصادفی سالمندان در سال نیز می‌باشد. دست‌اندرکاران این پروژه‌ ترویجی تاکید می‌کنند که این برنامه‌ها، خطر زمین خوردن را در سالمندان به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند و می‌توانند از هزاران جراحت در سال جلوگیری نمایند. این کارزار با شعار «قوی بمانید، استوار بمانید» می‌خواهد تا نسل‌های جوانتر را نیز همراه با سالمندان با فعالیت‌های کلیدی آشنا کند که انجام آنها می‌تواند از زمین خوردن جلوگیری نماید. دست‌اندرکاران این کارزار معتقدند که با آگاه‌سازی نسل‌های مخلتف و نه فقط سالمندان، می‌توان به شیوه موثرتری از افتادن سالمندان جلوگیری کرد. آنها همزمان از جوانان و سالمندان می‌خواهند تا با همکاری هم در مورد بهترین شیوه‌های جلوگیری از زمین خوردن آگاه‌سازی کنند و به ترویج «سالخوردگی سالم» بپردازند.

دانشگاه منچستر یکی از اعضای پروفاند (ProFouND) ـ از مهمترین و پیش‌روترین کمپین‌ها در ۱۲ کشور اروپایی برای جلوگیری از زمین خوردن سالخوردگان ـ می‌باشد. این کارزار منابع مختلفی را در حوزه‌های کلیدی مانند سلامت استخوان و ورزش‌های خاص در اختیار عموم می‌گذارد. این پروژه ترویجی در بیش از ۳۵ ناحیه مختلف در اروپا مربیان ورزشی را تربیت کرده است تا فواید ورزش‌ها و تمرینات قدرت و تعادل را برای سالمندان در جهت جلوگیری از افتادن آنها ترویج دهند.

این کارزار از خانواده‌های سالمندان دعوت می‌کند تا با انجام اقدامات زیر با سالمندان همراهی کنند تا با کمک هم خطر زمین خوردن آنها کاهش پیدا کند:

  • به دنبال کلاس‌های قدرت و تعادل در محل سکونت خود بگردید و اطرافیان سالمند خود را به شرکت در این کلاس‌ها تشویق کنید.
  • خانه افراد سالمند را به طور مرتب برای برطرف کردن خطراتی مانند قالی‌ها و فرش‌ها، سیم‌های شل و نور ناکافی بررسی کنید.
  • آنها را تشویق کنید تا سالانه بینایی و شنوایی خودشان را چک کنند.
  • از آنها بخواهید تا با مراجعه هر ۶ ماه یک‌بار به پزشک، داروهای مصرفی‌شان را بررسی کنند.
  • آنها را تشویق کنید که از رژیم غذایی با ویتامین D بالا استفاده کنند (خوردن ماهی‌های روغنی، تخم‌مرغ و یا مکمل‌های غذایی) و مدتی را در زیر نور طبیعی آفتاب بگذرانند چراکه برای بهبود سلامت استخوان بسیار موثر است.
  • هم آنها را به فعال بودن و انجام فعالیت‌های ورزشی تشویق کنید و هم با آنها همراهی نمایید. برای مثال می‌توانید با هم به پیاده‌روی و خرید بروید، یا با هم در باغچه‌ گل‌کاری کنید.
  • برنامه‌ریزی کنید تا تعطیلات و مراسم و برخی سفرها را در کنار هم سپری کنید.

 

تهیه و تدوین: مدرسه ترویج و حمایت‌گری پرتو