کارزارهایی برای روز ولنتاین

سال‌هاست که ولنتاین از روز عشق تبدیل به روزی برای فروش بیشتر کارخانه‌های شکلات‌سازی و عروسک‌سازی شده است، رسوم مدرنی را به همراه خود آورده است و عده زیادی به همین دلیل به بزرگداشت این روز نقد دارند. در سال‌های اخیر در این روز حرکت‌های خوبی از سمت ترویج‌گران به راه افتاده است. آن‌ها با الهام از این روز سعی دارند به سمت این شعار حرکت کنند که دوست داشتن را  می‌توان  بین همه تقسیم کرد. ترویج‌گران در تلاش‌ هستند که از این روز بهترین برداشت و بهره را برای پروژه‌ها و اهداف ترویجی ، انسانی و خیرخواهانه خود ببرند و این روز را از حالت و معنای فردی به جمعی تبدیل کنند.
دراین روز چه نوع کارهای ترویجی می‌شود کرد:
·         این روز فرصت خوبی برای افزایش آگاهی عمومی است.
  این روز فرصتی خوبی خواهد بود که در مورد پروژه یا مسئله ترویجی خود، آگاهی عمومی را بالا ببرید. شما می‌توانید با کاغذ قرمز یا هر وسیله دیگری که فکر می‌کنید بهتر است قلبی درست کرده و روی آن شعار ترویجی پروژه خود را بنویسید، شکلاتی را همراه آن کنید، بسته‌بندی خلاقانه‌ای را  تهیه و آن را در بین جامعه هدفتان تقسیم کنید. اگر برای پروژه‌تان تارنما و آدرس الکترونیکی دارید حتما فراموش نکنید که آن را هم درجایی درج کنید.  
·         از این روز برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای اهداف ترویجی خود استفاده کنید.
می‌توانید کارت‌های خلاقانه‌ای با پیام‌های مربوط به این روز درست کنید. اگر هنر آشپزی دارید می‌توانید شکلات خوبی درست کرده و  یا ، می‌توانید از قبل قیمت‌های بازار را بررسی کرده و بسته‌های شکلاتی مناسب با بودجه‌تان تهیه کنید، کمی به قیمت خرید آن‌ها اضافه کنید و بعد آن‌ها را به فروش بگذارید و در کنار  آن فلایر یا بروشوری  هم در خصوص پروژه خودتان بگذارید. سعی کنید هدف اصلیان تا جایی که ضرر مالی نبینید فروش نباشد،‌ یادتان نرود خیلی از افرادی که ممکن است از شما خرید می‌کنند تنها به منظور آشنایی بیشتر با پروژه شما پیش قدم می‌شوند بنابراین بهتر است که قیمت را به انتخاب آن‌ها بگذارید ، مثلاً قیمت از ۱۰۰۰ به بالا بسته به همت شما برای کمک به پروژه ما.
·         فضاهای مناسب را شناسایی کنید.
انتخاب برای فروش محصولات  و جذب مشتری و مخاطب خیلی مهم است. بنابراین اگر می‌خواهید برای پروژه ترویجیتان در این روز فعالیتی انجام دهید، فضای مناسب را برای برقراری ارتباط با مخاطبین پروژه تان در نظر به پروژه‌تان فکر کنید و به این روز فکر کنید. کجا بهتر می‌توانید در این خصوص حرف بزنید و به همراه آن برای مخاطبتان سرگرمی بیاورید، شاید فضای دانشگاه و دانشجویان مخاطب خوبی برای شما باشند.
·         این روز را با تنهایان جشن بگیرید.
 به سالمندانی فکر کنید که همیشه تنها هستند، به کودکانی که کسی را ندارند و و شاید مدت‌هاست از نعمت داشتن عشق بی‌بهره‌اند این روز را با آن‌ها تقسیم  کنید. می‌توانید فضای شادی را برای آن‌ها در  این روز بسازید،در کنار کار انسان دوستانه‌ای که می‌کنید به یاد داشته باشید شاید آن‌ها ترویج‌گران و داوطلبان آینده پروژه باشند.
·         روزی برای بزرگداشت و قدردانی از ترویج‌گران
 این روز می‌تواند روزی برای  گرامیداشت و ادای احترام به کسانی باشد که  کوشش و توانشان را صرف برطرف کردن  مشکلات جامعه کردند در راه ترویج‌ و حمایت‌گری وقت و زندگیشان را گذاشته‌اند.
·         سرگرمی و مهمانی برای داوطلبان
 این روز می‌تواند دلیل خوبی برای مهمانی باشد. حامیان و داوطلبان را جمع کنید، می‌توانید یادآور شوید که همراهی آن‌ها در کنار شما چه قدر ارزشمند است و ادامه مسیر بدون آن‌ها غیرممکن است.
نمونه‌ای از کارهای ترویجی در این روز در دنیا:
·         کودکی را نجات بده
مسابقه کودکی را در روز ولنتاین نجات بده، کارزای است که از سال ۲۰۱۰ توسط  بازیگر معروف آمریکایی جولین مور  و فدراسیون معلمان آمریکایی راه افتاده است. در این کارزار کودکان را تشویق می‌کنند که در قبال کودکان آینده مسئول باشند. این کارزار هر سال مسابقه‌ای را در مدارس از کودکستان تا دبیرستان راه می‌اندازد، در این مسابقه از شرکت‌کنندگان دعوت می‌شود که برای روز ولنتاین کارتی را طراحی کنند، این طرح‌ها به‌صورت آنلاین پست می‌شود و دانش‌آموزان دیگر باید به آن‌ها رأی بدهند. در نهایت ۵ طرح برگزیده نهایی به‌عنوان کارت ولنتاین چاپ خواهد شد و پول حاصل از فروش این کارت‌ها به برنامه "کودکی را در روز ولنتاین نجات بده" اختصاص خواهد یافت.
·         قفل را بشکن
خیلی از نهادهایی که در زمینه بهره‌کشی و برده‌داری مدرن کار می‌کنند، به نقش کارخانه شکلات‌سازی در رواج  این پدیده  تمرکز می‌کنند . آن‌ها هر سال در این روز در تلاش هستند با توجه به ارتباط بین شکلات ولنتاین و شکلات در رواج صنعت بهره‌کشی از کودکان، ترویج‌گران حقوق کودک را در دنیا تشویق به حرکت‌های ترویجی در قبال بالا بردن آگاهی عمومی و اعتراض به این صنعت شوم ‌کنند.به عنوان مثال، سازمان «برده را آزاد کن» (free the slave ) چند سالیست که کمپین مهمی با عنوان "قفل را بشکن" راه انداخته است و ‌از ترویجگران می‌خواهد که در این روز، به کارخانه‌های شکلات‌سازی و عروسک‌سازی نامه بنویسند و درخواست کنند که در مقابل کار کودکان حرکتی انجام دهند.
·         پیام ولنتاین به نمایندگان
این کارزار، هرسال در روز ولنتاین عموم را تشویق می‌کند که به نمایندگان کارت‌های الکترونیکی با این پیغام بفرستند که در بودجه سال آینده، عشقشان را به کودکان فراموش نکنند. با این حرکت از نمایندگان می‌خواهند که آن‌ها سهم بودجه کودکان را کمتر از بودجه‌های نظامی یا دیگر بودجه‌ها در نظر نگیرند.
·         دختری را به مدرسه بفرست
این کارزار که توسط کمیته بین المللی نجات راه‌ افتاده است با این‌که شعار که “در روز ولنتاین قلبت را به بشریت بده”، عموم را تشویق می‌کند که در این روز به نیت از کسی که دوستش دارند هزینه یک سال تحصیلی یک دختر را به عهده بگیرند.  
پیام مدرسه ترویج و حمایت‌گری پرتو:
·         خلاقانه عمل کنید
 این‌ها تنها قسمتی از پیشنهادهای مدرسه ترویج به شما همراهان ترویج‌گر است. مطمئن هستیم شما می‌توانید با توجه به مسئله خود خلاقانه‌تر عمل کنید و خوشحال می‌شویم که در خصوص آن بشنویم.
منبع ۱، منبع ۲ ، منبع ۳، منبع ۴