چالش «شکستن صندلی» در نپال

چندی پیش چالش «سطل آب یخ» توجه بسیاری را به بیماری ای‌ال‌اس (ALS) جلب کرد. این چالش طی مدت کوتاهی تبدیل به کارزاری بزرگ شد و از افراد سرشناس، تا مردم عادی در گوشه و کنار دنیا در این چالش شرکت کردند. بر اساس گزارش انجمن ای‌ال‌اس، این موسسه در نتیجه این کارزار و در طول یک ماه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار کمک مالی دریافت کرد.

حالا این روزها در نپال، چالش «شکستن صندلی» در جریان است. ماجرا از این قرار است که این روزها برای تصویب قانون اساسی نپال در پارلمان این کشور و در میان نمایندگان، تنش‌های جدی درگرفته است. مهلت‌ تدوین نسخه اولیه قانون اساسی نپال چندین بار تمدید شده است، اما هنوز نمایندگان به نتیجه‌ای نرسیده‌اند. هفته گذشته در میان این تنش‌ها، برخی قانون‌گذاران به سوی مخالفانشان در مجلس صندلی پرتاب کردند. کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز در اعتراض به رفتار خشونت‌آمیز این نمایندگان و برای واداشتن آن‌ها به تنظیم متن اولیه قانون‌ اساسی، این چالش را آغاز کردند. البته در این کارزار کسی واقعاْ صندلی نمی‌شکند، بلکه با تظاهر به شکستن صندلی، کاربران نپالی قصد تقبیح خشونت‌های این روزهای نمایندگان در پارلمان نپال را دارند.

یک نویسنده نپالی به نام برازش برای اعتراض به این خشونت‌ها، همراه با گروهی از دوستانش برای ابراز مخالفت‌ با این‌گونه برخوردها، پیشنهاد این کارزار را داد. برازش به ناظران خبرگزاری فرانسه۲۴ می‌گوید: «یک روز از خواب بیدار شدیم و دیدیم تمام رسانه‌های آنلاین و شبکه‌های مجازی پر شده از عکس نماینده‌ای که دارد صندلی پارلمان را به زمین می‌کوبد. ما چنین صحنه‌هایی را در پارلمان بسیاری از کشورها دیده بودیم اما فکر نمی‌کردیم روزی چنین صحنه‌ای را این‌جا در نپال هم ببینیم!».

برازش می‌گوید که آغاز این حرکت برای جلب توجه مردم نسبت به این اتفاق و جلوگیری از تکرار آن بوده است. او می‌گوید «ما به دنبال راهی بودیم که چنین رفتاری را به نوعی استهزا کنیم. این کارزار بیش از هر چیز برای ما به معنای نشا‌نه‌ای از عدم توافق با رفتار افرادی است که انتخاب شده‌اند تا کشور را اداره کنند. ما می‌خواهیم نپال قانون اساسی خود را بشناسد و این اتفاق تنها در صورتی رخ خواهد داد که این مباحثات پیش بروند».

 

منبع ۱، منبع ۲، منبع ۳