پیام امید، در روز جهانی صلح!

هر سال ۳۰ شهریور ماه (۲۱ سپتامبر) به عنوان روز جهانی صلح جشن گرفته می‌شود. هدف از برگزاری این روز این است که جهانی عاری از خشونت و جنگ با همکاری دولت‌ها، سازمان‌ها و مردم، دست یافتنی باشد. شعار اصلی روز جهانی صلح امسال «مشارکت برای صلح و کرامت برای همه» است و تلاش این کارزار نیز این است که تمام بخش‌ها در جوامع مختلف از صلح برخوردار شوند.

اما امسال روز جهانی صلح در حالی جشن گرفته می‌شود که جهان با خشونت‌ و جنگ‌های خانمان‌سوزی دست و پنجه نرم می‌کند و بحران آوارگانی که به دلیل این مشکلات خانه‌ و کاشانه‌شان را رها کرده‌اند به جدی‌ترین بحران پناهجویان پس از جنگ جهانی دوم بدل شده است. تعداد افرادی که در نتیجه مناقشات سال‌های اخیر آواره گشته‌اند از ۵۹ میلیون نفر تجاوز کرده است. در این میان، میلیون‌ها کودک و نوجوان هم از مدرسه رفتن بازمانده‌اند. هم اکنون از هر ۱۲۲ نفر در جهان یک نفر یا پناهجو است، یا در کشور خود آواره است و یا در کشور دیگری منتظر دریافت پناهندگی می‌باشد. تامین غذا و پناهگاه یکی از بزرگترین چالش‌ها بر سر راه نهاد‌هایی است که تلاش دارند به آوارگان و پناهجویان کمک کنند. به همین دلیل برنامه جهانی غذای سازمان ملل با همراهی شرکت‌های بزرگی از جمله گوگل، فیس‌بوک، توئیتر، مک‌دونالد، برگر کینگ و چندین شرکت دیگر به مناسبت روز جهانی صلح کارزاری را راه اندازی کرده‌اند تا با جمع‌آوری کمک‌های مالی بتوانند بخشی از نیازمندی‌های غذایی آوارگان را برطرف کنند.

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل در پیام خود به مناسبت این روز با اشاره به خشونت‌‌های مرگبار و درگیری‌هایی که به بی‌ثباتی در گوشه کنار دنیا انجامیده‌ است، خواستار یک آتش‌بس یک روزه به احترام این روز شده‌ است. او در این بیانیه می‌گوید امروز و در آستانه فرارسیدن روز جهانی صلح، از همه می خواهم تا یکپارچه ندای زمین گذاشتن اسلحه‌ها را سرداده و بی‌وقفه در راستای برقراری ۲۴ ساعت آتش بس در سراسر جهان در روز ۲۱ سپتامبر گام بردارند.

دبیر کل سازمان ملل متحد ادامه می‌دهد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد این روز را برای تقویت و تحکیم ایده برقراری صلح فراگیر در تمام جهان قرار داد. بیایید روز جهانی صلح را بدون خشونت در جهان سپری کنیم. اگر بتوانیم یک روز را بدون درگیری در جهان داشته باشیم، می‌توان تصور کرد که روز های بیشتری را نیز ممکن است در صلح سپری کنیم.

شما هم می‌توانید برای صلح جهانی گام‌هایی بردارید. از تهیه ویدیو در حمایت از صلح گرفته تا اهدای کمک‌های مالی برای کمک به پناهجویان تا آگاه‌سازی در مورد اهمیت صلح در دنیا.

 

منبع عکس
تهیه و تدوین:‌ مدرسه پرتو

نظرات

سلام و ممنون از این یادداشت!
در شرایطی که انبوهی از این کارزارها و شعار ها دارد شکل می گیرد با سرعتی چند برابر اقدامات خشونت طلبانه و ضد صلح در حال ترویج است! نمی دانم اایا می شود این فاصله را کم کرد؟ جهان را چه شده است که هر روز بر تعداد قربانیان بی گناه مدام اضافه می شود؟!