همراه تو خواهم بود!

۲۵ آذر ماه، مرد مسلحی که ادعا می‌کرد مسلمان است، چندین نفر را در کافه‌ای در سیدنی به گروگان گرفت. تنها چند ساعت پس از آغاز این حادثه، گزارش‌هایی توسط گروه‌های مسلمان ساکن شهر سیدنی منتشر شد مبنی بر این‌که بر صورت زنان با حجاب در چند مورد آب دهان انداخته شده بود. در محل گروگان‌گیری نیز پلیس، مردی که داشت شعار‌هایی علیه مسلمانان سر می‌داد را از محل حادثه دور کرد. در همان زمان، رهبران راست‌گرایان افراطی هم از طرفدارانشان خواستند تا در مقابل دو مسجد مهم، علیه مسلمانان به اعتراض بپردازند. اگرچه این تظاهرات انجام نشد، اما با این حال نگرانی‌هایی در مورد انجام اقدامات خشونت‌آمیز و انتقام‌جویانه علیه مسلمانان استرالیا و به حاشیه رانده شدن آن‌ها ایجاد شد.

در میان این بحران، حرکت یک نفر جرقه‌ای را ایجاد کرد که از دل آن کمپین بزرگی، بدون هیچ برنامه‌ریزی قبلی و تبلیغات رسانه‌ای ایجاد شد. ریچل جیکوبز، زن استرالیایی هنگامی که در قطار بود با صحنه‌ای مواجه شد که او را به شدت تحت تاثیر قرار داد. زن مسلمانی که کنارش در قطار نشسته بود، در سکوت حجابش را از ترس حوادث خشونت‌آمیز از سرش برداشت. وقتی به ایستگاه قطار می‌رسند، ریچل به دنبال زن مسلمان می‌رود و برای حمایت از او در برابر خشونت احتمالی، می‌گوید «حجابت را سرت کن، من همراهت می‌آیم». زن مسلمان در حالی که اشک‌هایش سرازیر می‌شود، لحظه‌ای او را بغل می‌کند و سپس تنها می‌رود. ریچل این اتفاق را در فیس‌بوک خود، در نوشته کوتاهی منتشر می‌کند.

ساعتی بعد، خبرنگاری این نوشته‌ را در توییتر بازنشر می‌کند. یکی از کاربران توییتر با خواندن این نوشته شماره خط اتوبوسی را که معمولاْ سوار می‌شود را در توییتی منتشر می‌کند، و خطاب به کسانی که به دلیل پوشش مذهبی‌شان احساس امنیت نمی‌کنند می‌گوید که به او پیام دهند و او در آن مسیر همراهشان خواهد آمد. پس از آن پیشنهاد می‌دهد که هشتگی با همین مضمون راه‌اندازی شود؛ هشتگ «من همراه تو خواهم آمد».

تنها چهار ساعت پس این اقدام، بیش از ۱۵۰،۰۰۰ توییت با این هشتگ منتشر شد و  کاربران بسیاری، از جمله افراد سرشناس از گوشه گوشه دنیا، با استفاده از این هشتگ از مسلمانان حمایت کردند.

این کمپین تنها به استفاده از هشتگ ختم نشد، بلکه بسیاری از مسافران وسایل حمل‌ونقل عمومی ساعات رفت‌وآمدشان را با استفاده از این هشتگ اعلام کردند. بسیاری نیز عبارت «من همراه تو خواهم آمد» را بر روی کیف‌هایشان نصب کردند تا راحت‌تر شناسایی شوند و از فضای تنش و التهاب قدری بکاهند.

این هشتگ نه تنها در توییتر که در اغلب رسانه‌های جهان، از جمله رویترز، نشریه‌های واشنگتن‌پست، نیویورک‌تایمز، هافینگتون پست، گاردین، شبکه‌ خبری سی‌ان‌ان، بی‌بی‌سی و الجزیره بازتابی گسترده داشت و توانست به ایجاد گفتگویی در مورد مبازره با تبعیض علیه مسلمانان کمک کند و از فضای تنش‌آلود نیز قدری بکاهد.

 

منبع