ماموریت «نجات»؛ ماموریت ترویجی جیمز باند از طرف سازمان ملل

دانیل کریگ، بازیگر مشهور، به عنوان اولین ترویج‌گر جهانی برای از بین بردن مین‌های زمینی و خطرات مواد منفجره از سوی بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل برگزیده شد.

این ماموریت روز سه‌شنبه، در مراسمی که در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، به او واگذار گردید.

بان کی‌مون به دانیل کریگ گفت که «شما به عنوان ۰۰۷، جواز قتل دارید. اما ما امروز به شما جواز نجات می‌دهیم!». در ادامه این مراسم بان‌ کی‌مون با تشکر از دانیل کریگ به خاطر تعهدش به هدف سازمان ملل برای دنیایی بدون تهدید مین‌های زمینی و مواد منفجره باقیمانده از جنگ‌ها، ابراز امیدواری کرد که او بتواند برای کمپین از بین بردن این مواد خطرآفرین، حمایت گسترده‌تری جلب کند.

او گفت: «با وجودی که من همیشه مثل دیگر دوستداران فیلم‌های جیمز باند، برای دیدن فیلم‌های وی بسیار هیجان‌زده بودم، اما هیجان من بابت این‌که آقای کریگ پذیرفته‌اند که از شهرت خود برای جلب توجه به موضوع مهمی چون از بین بردن مین‌های زمینی و ایجاد آگاهی درباره این مسئله استفاده کنند، بسیار بیشتر است».

انتخاب دانیل کریگ برای این ماموریت ۳ ساله یکی از چندین برنامه‌ای است که توسط سازمان ملل به مناسبت دهمین سالگرد روز جهانی آگاهی از خطرات مین و مبارزه با آن در نظر گرفته شده است.

دانیل کریگ با میراث مهمات منفجر نشده هنگام فیلم‌برداری در کامبوج مواجه شده است. او می‌گوید: «کودکان بسیار زیادی آنجا بودند و من بی‌نهایت عصبی و دلواپس بودم. حتی نمی‌توانم تصور کنم که پدر و مادر این بچه‌ها چه حالی دارند».

کریگ تنها فرد مشهوری نیست که در نقش یک ترویج‌گر سازمان‌ ملل ظاهر می‌شود. انجلینا جولی، در نقش خود به عنوان فرستاده ويژه کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، تلاش کرده است تا در مورد خشونت علیه زنان و دختران در مناطق جنگی آگاه‌‌سازی کند. سال گذشته نیز، لئوناردو دیکاپریو به عنوان سفیر صلح سازمان ملل و اما واتسون (بازیگر نقش هرميون جین گرنجر در هری‌ پاتر) به عنوان سفیر حسن نیت نهاد زنان سازمان ملل معرفی شدند.

 

منبع