نقاشی‌هایی که عروسک شدند و به بچه‌ها کمک کردند

وقتی ایکیا (یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان مبلمان و لوازم خانه)در یک فراخوان جهانی از کودکان خواست اسباب‌بازی‌هایی را طراحی کنند تا این شرکت آن‌ها را بسازد و رویای آن‌ها را به واقعیت تبدیل کند و تجسم ببخشد، کودکان زیادی مدادرنگی‌هاشان را دست  گرفتند و نقاشی کشیدند. از میان تمام نقاشی‌هایی که برای این شرکت ارسال شد، چندین کودک شانس این را داشتند که طراحی‌شان به واقعیت بپیوند. شکل‌هایی که کشیده بودند از نقاشی بیرون آمدند و اسباب بازی‌شدند و آن‌ها توانستند با طرح‌هاشان بازی کنند و آن‌ها را نوازش کنند.

 هر کدام از این اسباب‌بازی‌ها تجسم ذهن منحصر به فرد یک کودک است؛ یک اسب شاخ‌دار نارنجی، چند تا هیولای مهربان، یک دایناسور با یک کلاه قشنگ و...  که تبدیل شدند به اسباب‌‌بازی‌های نرم دوست‌داشتنی.

این عروسک‌ها سرگرم‌کننده و خیال‌انگیز هستنند اما این تمام ماهیت آن‌ها نیست. با فروش هر یک از این عروسک‌ها 1 یورو به یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) پرداخته می‌شود تا به تحصیل دانش‌آموزان کمک شود. در حقیقت کودکان برای ساختن آینده‌ای بهتر به یکدیگر کمک می‌کنند. از سال 2003 که ایکیا این کار را آغاز کرده است تا کنون بیش از 77 میلیون یورو به یونیسف کمک شده است. با این میزان پول، امکانات  تحصیل 11 میلیون کودک در 46 کشور دنیا فراهم شده است. ایده‌ای خلاقانه که هم  فروش اسباب‌بازی‌های این شرکت را بالا برد، هم در میان کودکان محبوب شد و هم به میلیون‌ها کودک کمک کرد.

شرکت‌های زیادی هستند که علاوه بر فعالیت‌های تولیدی و خدماتی در پروژه‌های ترویجی هم فعالیت می‌کنند. برای مثال شرکت توتال و بی‌ام‌دابلیو (BMW) کمپین‌هایی در راستای کاهش سوانح رانندگی در لبنان، دوبی و ابوظبی راه انداختند و  قوانین رانندگی را به هزاران دانش‌آموز، آموزش دادند.

 

 

 

نظرات

معرفی ایده بسیار الهام بخش و عالی بود و نشان می داد چگونه خلاقیت در تولید می تواند در خدمت فعالیت ترویجی قرار گیرد.سپاس فراوان