سوادآموزی، شرط لازم جوامع پایدار

۱۷ شهریور برابر با هشتم سپتامبر، روز جهانی سوادآموزی است. شعار اصلی مراسم امسال «سوادآموزی و جوامع پایدار» است، چرا که مهارت خواندن و نوشتن محرکی کلیدی برای توسعه پایدار می‌باشد. توانایی خواندن و نوشتن از پیش‌شرط‌های لازم برای یادگیری مجموعه گسترده‌تری از مهارت‌ها، دانش، رفتارها و ارزش‌ها به حساب می‌آید که هر کدام از این مهارت‌ها خود برای ایجاد جوامع پایدار لازم می‌باشند.

مراسم امسال روز جهانی سوادآموزی به یافتن حلقه‌های کلیدی میان سوادآموزی و اهداف توسعه پایدار اختصاص یافته است. این روز، امسال نیز مانند هر سال در سرتاسر جهان جشن گرفته می‌شود و گروه‌های مختلف مانند نمایندگان دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی، نهاد‌های غیردولتی، بخش خصوصی، جوامع، معلمان، دانش‌آموزان و متخصصان گرد هم جمع می‌شوند تا راهکارهای ریشه‌کن کردن بی‌سوادی را در جهان بررسی کنند.

ایرینا بوکووا (Irina Bokova)، مدیر کل یونسکو (سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد) می‌گوید، هر ساله هشتم سپتامبر این روز جشن گرفته می‌شود تا «بیرق سواد‌آموزی به عنوان حقی از حقوق اساسی بشر، نیرویی برای کرامت انسانی، و زیربنایی برای جوامعی منسجم و توسعه پایدار برافراشته شود.» او تاکید کرد که پیام امسال از این جهت اهمیت بیشتری دارد که کشورها دستور کار جدیدی را برای آموزش و توسعه ۱۵ سال آینده اتخاذ خواهند کرد. او اضافه می‌‌کند که ترویج سوادآموزی می‌بایست در مرکز دستورالعمل جدید قرار بگیرد. چراکه با توامندسازی زنان و مردان، سوادآموزی به پیشبرد توسعه پایدار در تمام جهات کمک می‌کند، از خدمات درمانی بهتر و امنیت غذایی گرفته تا از بین‌بردن فقر و ترویج اشتغال مناسب.»

درست از که از سال ۲۰۰۰ تا کنون پیشرفت‌های بسیاری در جهان در زمینه سوادآموزی حاصل شده است اما در این راه چالش‌های بزرگی هنوز باقی است. بنا به آخرین آمار سازمان یونسکو، امروزه ۷۵۷ میلیون نفر بزرگسال در جهان از مهارت‌های اولیه خواندن و نوشتن بی‌بهره هستند که دو سوم این تعداد را زنان تشکیل می‌دهند. به علاوه تعداد کودکان و نوجوانانی که نمی‌توانند به مدرسه بروند نیز روبه افزایش است و اکنون به ۱۲۴ میلیون نفر رسیده است. این در حالی است که حدود ۲۵۰ میلیون کودکی که به دبستان می‌روند در یادگرفتن مهارت‌های اولیه خواندن و نوشتن ـ در حد مدرسه نیز ـ با عدم موفقیت مواجه شده‌اند. این چالش‌ها حتی در کشورهایی با  درآمد سالانه بالا هم وجود دارند. بنا به گزارش شبکه سیاست‌گذاری سوادآموزی اروپا، از هر ۵  نفر بزرگسال در اروپا، یک نفر فاقد مهارت‌های سوادآموزی لازم برای درک توضیحات و دستور‌العمل درج شده بر روی یک شیشه دارو می‌باشد.

مدیر کل یونسکو در پیام خود تاکید می‌کند که برای رسیدن به جوامع منسجم نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر و سیاست‌گذاری‌های موثرتری هستیم تا بتوانیم عملکرد لازم برای سوادآموزی را در گستره سیاست‌گذاری‌های توسعه قرار دهیم.

 

منبع عکس و مقاله