زنان مهندس، با یک کارزار مجازی کلیشه‌های جنسیتی را به چالش می‌کشند!

آگهی استخدام شرکتی برای متخصص توسعه‌ وب در شهر سان‌فرانسیسکو، باعث راه‌افتادن یک کارزار مجازی توسط زنان مهندس در توئيتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی شده است. پس از آنکه شرکت تکنولوژی امنیتی «وان لاگین» (OneLogin) عکس آیسیس آنکالی (Isis Wenger) - یکی از مهندسان زن این شرکت - را بر روی آگهی استخدام خود منتشر کرد، آیسیس با موجی از نظرات ناعادلانه و جنسیت‌زده مواجه شد. عموم نظرات جنسیت‌‌زده کاربران اشاره به این موضوع داشت: «شبیه مهندس‌ها نیستی»! کاربران دیگر هم این سوال را مطرح می‌کردند که آیا او واقعا به عنوان یک مهندس در این شرکت تکنولوژی مشغول به کار است؟ برخی هم ظاهر او را نشانه رفتند. این نظرات جنیست‌زده فقط توسط کاربران در دنیای مجازی مطرح نشد، بلکه آیسیس در محل کار نیز با مشکلاتی از این دست مواجه بود.

 این نظرات جنسیت‌زده، از این باور غلط که «مهندسی شغلی مردانه» است، شکل می‌گیرند. در اعتراض به این نظرات، این مهندس ۲۲ ساله در وبلاگش مطلبی منتشر کرد و به مشکلات و مسائلی که مهندسان زن، نه تنها در جامعه که در شرکت‌های تکنولوژی با آنها دست‌ و پنجه نرم می‌کنند، پرداخت. او سپس از تمام مهندسان زن که در قالب‌های کلیشه‌ای رایج نمی‌گنجند، دعوت کرد تا با کمک هم شکل و شمایل یک مهندس را بازتعریف کنند. مهندسان زن بسیاری از گوشه‌گوشه جهان، این دعوت را پذیرفتند و با انتشار عکس‌های خود به همراه هشتگ *#ILookLikeAnEngineer به این کارزار پیوستند. بسیاری از آنها از نگاه‌های متعجب مردم و حتی مدیران وقتی که برای مصاحبه کاری حاضر می‌شوند، خسته هستند.

سرازیر شدن عکس‌ها و مطالب از طرف زنان مهندس، مشکلات و چالش‌های دیگری را هم که این افراد روزانه در شرکت‌های مهندسی و تکنولوژی با ‌آنها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، عیان کرد. حقیقت این است، که باور‌های غلط و جنسیت‌زده در مورد مهندسان زن، در شرکت‌های تکنولوژی هم بسیار شایع است. بنا به آمار ارائه شده توسط خود شرکت‌های عظیم تکنولوژی، زنان سهم کوچکی در دنیای کار تکنولوژی دارند. برای مثال، زنان تنها ۳۰ درصد کل کارکنان گوگل را تشکیل می‌دهند، از این میان تنها ۱۸ درصد آنها در بخش‌های تکنولوژی و فنی کار می‌کنند. فیس‌بوک ۳۲ درصد کارمند زن دارد، اما تنها ۱۶ درصد آنها در بخش‌های فنی و تکنولوژی مشغول هستند. آمارهای استخدام دیگر شرکت‌های بزرگ «سیلیکون ولی» ـ که قلب فن‌آوری و تکنولوژی به حساب می‌آید ـ نیز شبیه همین ارقام است.

در همین چند روزی که از آغاز این کارزار گذشته‌ است گروه‌ها و تشکل‌های مختلف زنان، از جمله گروه زنان شرکت اینتل، دانشگاه‌ها و شرکت‌های فن‌آوری و مهندسی مختلف از این حرکت ترویجی حمایت کرده‌اند. مهندسانی که در این کارزار شرکت کرده‌اند ابراز امیدواری می‌کنند که این حرکت ترویجی به افزایش آگاهی عمومی در این زمینه منجر شود و کلیشه‌های رایج را نیز، هم در میان مردم و هم در شرکت‌های فنی و مهندسی تغییر دهد.  

برای دیدن عکس‌های بیشتر اینجا را کلیک کنید.

 

---------

 :ILookLikeAnEngineer * من شبیه یک مهندسم

 

 

منبع ۱، منبع ۲