روز جهانی محیط زیست؛ ایران و جهان در بحران زیست محیطی

روز جهانی محیط زیست؛ ایران و جهان در بحران زیست محیطی
 
15 خرداد ماه (پنجم ماه ژوئن)، روز جهانی محیط زیست است. روزی که از سوی سازمان ملل تعیین شده تا توجه مردم و دولت‌ها را به مساله محیط زیست جذب کند. تلاش بر این است که مردم در سراسر دنیا با قدم‌هایی هر چند کوچک برای حفاظت از محیط زیست، بردارند. امسال،‌ توجه جهانی بر جلوگیری از تجارت غیرقانونی حیاط وحش متمرکز است؛ عملی که موجب از دست رفتن میراث ارزشمند محیط زیست و به خطر افتادن گونه‌های در معرض انقراض می‌شود.
 
قاچاقچیان حیات وحش، گونه‌هایی مانند فیل، کرگدن‌، ببر، گوریل و لاک پشت‌ دریایی را هدف قرار می‌دهند. در سال 2011، یک زیرگونه از کرگدن «جاوان» در ویتنام منقرض شد. میمون‌های بزرگ نیز به مروز از گامبیا، بورکینافاسو، بنین و توگو ناپدید شده‌اند. صندوق جهانی طبیعت (WWF) هم اعلام کرده که: تا سال 2022 میلادی فیل‌های منطقه حفاظت شده آفریقا به دلیل شکار غیر قانونی نابود می‌شوند. قربانیان کمتر شناخته شده‌ای نیز در سراسر جهان وجود دارند. این تجارت غیرقانونی همچنین به تضعیف اقتصاد و اکوسیستم، دامن زدن به جرایم سازمان یافته و تقویت فساد و ناامنی در سراسر جهان می‌انجامد.
 
در یک فراخوان جهانی که شعارش «تبدیل حیات وحش به مسئله‌ای فردی و حمایت از مبارزه با تجارت غیرقانونی حیات وحش است»، مردم در سراسر جهان به کمپین سازمان ملل متحد با عنوان WildforLife پیوسته‌اند که هدفش بسیج میلیون‌ها نفر از مردم برای تعهد دادن به اقدام علیه تجارت حیوانات است.
 
در ایران هم گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض انقراض زیادی وجودی دارند. از گوزن زرد، گربه پالاس، سیاهگوش، درنای سیبری، پلنگ ایرانی، شاه‌روباه، روباه شنی گرفته تا شتر دوکوهان. از سوی دیگر ایران با تخریب جنگل‌ها، خشک شدن تالاب‌ها، رودها و دریاچه‌ها هم  رو به روست.
در تازه‌ترین اظهارنظرها، حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفته است: «هم اکنون حال محیط زیست خوب نیست و نیاز به توجه بسیار دارد. به گفته او مدیریت جامع نظام‌های حیاتی، ایجاد نظام یک پارچه محیط زیست، اصلاح شرایط زیستی و فراهم کردن شرایط برخورداری نسل‌های آینده از محیط زیست مناسب، ممانعت از آلودگی محیط زیست و مجازات موثر آلوده کنندگان محیط زیست» از جمله کارهایی است که باید در رابطه با محیط زیست انجام شود. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران اضافه کرده که: «پالایش مستمر آلاینده‌های محیط زیست، تهیه اطلس زیست بوم محیط زیست، مدیریت تغییرات اقلیمی، گسترش اقتصاد سبز، استقرار نظام حسابرسی زیست محیطی، تدوین منشور اخلاق محیط زیست، به کارگیری فناوری‌های مدرن، گسترش سطح آگاهی جامعه و دیپلماسی زیست محیطی» از دیگر موضوعاتی است که باید در آینده دنبال شود.
 
در کنار این مسائل، آلودگی هوا هم از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی محیط زیست ایران است: «محمد حسین بازگیر، رئیس اداره محیط‌ زیست تهران اخبرا در این رابطه گفته است: «ما لیستی از تمام عوامل دخیل در آلودگی هوا را تهیه و برنامه مشخصی هم برای آن تعریف کرده‌ایم، به‌هرحال هر کدام از سازمان‌ها باید وظیفه خود را انجام دهند، وگرنه مهم‌ترین عامل را پیدا کردن و برنامه بزرگی را به راه انداختن، یا نتیجه مطلوبی نخواهد داشت یا این‌که برنامه ادامه پیدا نمی‌کند.»
 
رئیس اداره محیط ‌زیست شهرستان تهران، به گرم شدن ایران در ١٠٠‌سال اخیر اشاره کرد: «طی ١٠٠‌سال اخیر میانگین دما در ایران ٢ درجه افزایش یافته که در مقایسه با میانگین جهانی، ٤ برابر می‌شود؛ به این صورت که دمای ما ١٨ است و سایر کشورهای جهان، ١٥ است. آنها نیم درجه گرمتر شده‌اند اما ما ٢ درجه که حکایت از ٤ برابر گرم شدن ایران نسبت به کشورهای دیگر دارد.» این مسئول در اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان تهران در ادامه به وضع استفاده از بنزین در تهران و مقایسه آن با کشورهای دیگر اشاره کرد: «تهران بیش از کشورهای ترکیه، سوئد و سوییس بنزین مصرف می‌کند و حتی این میزان مصرف شهر تهران، با میزان مصرفی کل کشور لهستان برابری می‌کند.»
 
با توجه به وضعیت محیط زیست در سرتاسر جهان، شما به عنوان یک شهروند برای حمایت از گونه‌های نادر در محیط زندگی خود و بهبود شرایط زیست محیطی چه فکر و برنامه‌ای دارید؟