روز جهانی زمین

روز ۲۲ آوریل مصادف است با چهل‌ و پنجمین سالگرد «روز جهانی زمین». در این روز، در جای‌جای کره خاکی، مراسم مختلفی برای نشان دادن حمایت از محیط‌ زیست برگزار می‌شود. «روز جهانی زمین» اولین بار در سال ۱۹۷۰ جشن گرفته شد و از آن زمان تا کنون، هر سال، با تلاش و هماهنگی شبکه روز زمین، این روز در بیش از ۱۹۲ کشور جهان پاس داشته می‌شود. این روز به همه مردم يادآوری می‌كند كه نبايد سياره خود «زمين» را فراموش كنند، چرا که کره زمین، زندگی و معاش ما را فراهم می‌کند. بنابراین، بهبود وضعیت زمین، یک مسئولیت جمعی است که بر عهده تک‌تک ماست.

هدف اصلی شبکه روز زمین، داشتن شهر‌هایی با سازگاری بیشتر با محیط‌ زیست است. شبکه روز زمین در طول این سال‌ها پروژه‌های ترویجی متفاوتی را برای رسیدن به این هدف اجرا کرده است. آگاه‌سازی و ترویج استفاده از منابع انرژی قابل بازیافت یکی از این اقدامات بوده است. مثلاْ در شهر کلکته در هند، در طی مراسمی که همین هفته برگزار می‌شود اهمیت مدیریت زباله به شهروندان آموزش داده می‌شود. در کاستاریکا نیز، در یک حرکت ترویجی از مردم خواسته می‌شود تا از آشنایان خود درخواست کنند که در روز زمین یک کار خوب برای کره زمین انجام دهند و عکس آن را منتشر کنند.

یکی از محبوب‌ترین راه‌های پاس داشتن این روز، کاشتن نهال است. این کار به قدری ساده است که اغلب، ارزش آن فراموش می‌شود.

بان‌ کی‌مون، هشتمین دبیرکل سازمان ملل متحد، در فراخوانی به مناسبت این روز گفت:

«امروز در روز "مادر زمین" (زمین پاک) از تک تک مردم می‌خواهم نسبت به اثرات انتخاب‌هایمان در این سیاره و تاثیر آن برای نسل‌های آتی آگاهانه عمل کنیم. هرکسی نمی‌تواند انتخاب‌های پایدار داشته باشد، اما برای آنانی که می‌توانند، تصمیمات ساده مانند استفاده ازلامپ‌های کم مصرف... می‌تواند جهان ما را متحول نماید. ایجاد دگرگونی با شما آغاز می‌شود. به عنوان جامعه جهانی، ما این فرصت را داریم تا سال 2015 را به نقطه عطفی در تاریخ بشری تبدیل کنیم. امسال می‌تواند سالی باشد که کودکان و نوه‌های ما به خاطر خواهند سپرد چرا که ما می‌توانیم در این لحظه‌ انتخاب کنیم که آینده‌ای پایدار و انعطاف‌پذیر بسازیم، هم برای "مادر زمین" و هم برای تمامی آنانی که هنوز از غافله توسعه عقب مانده‌اند».

 

منبع عکس و مقاله