روز جهانی توالت و اهمیت شکستن تابوها

۱۹ نوامبر روز جهانی توالت است. بعضی نام‌گذاری یک روز به نام «توالت» را دست‌مایه خنده و شوخی می‌کنند و شاید خیلی از ما ندانیم دست‌رسی مناسب به «توالت» یکی از شاخص‌های رشد و توسعه در هر منطقه‌ای است. هدف از نام‌گذاری این روز افزایش آگاهی و اقدام عملی برای ایجاد دست‌رسی 2.4 میلیارد نفری  است که بدون توالت، زندگی می کنند. موضوع  این روز برای سال ۲۰۱۶ «توالت و اشتغال» است  و این که عدم دست‌رسی به امکانات بهداشتی چه تاثیری در زندگانی مردم دارد.

بهداشت یکی از اولویت‌های توسعه بین المللی است. تعهدنامه اهداف توسعه پایدار در سال ۲۰۱۵ شروع شد و یکی از اهداف آن، تضمین دست‌رسی همه به توالت قبل از سال ۲۰۳۰ است.

توالت  در بهبود شرایط بهداشتی، احساس امنیت در مردم، به خصوص برای زنان و دختران، نقش مهمی دارد. سازمان ملل و گروه‌هایی که با آن‌ هم‌کاری می‌کنند می‌خواهند این پیام که توالت جان مردم را نجات می‌دهد، محیط زندگی آن‌ها را حاصل‌خیزتر می‌کنند، شغل ایجاد می‌کند و باعث رشد اقتصاد می‌شود را ترویج کنند.

چند نکته قابل توجه:

-          تقریبا ۴.۲ نفر در دنیا بدون دست‌رسی به امکانات بهداشتی زندگی می‌کنند.

-          یکی از هر ده نفر امکان دسترسی به توالت را ندارد.  

-           سالانه 315000 کودک به خاطر عدم دسترسی به امکانات بهداشتی  مناسب  از بین می‌روند

-          آمار جهانی نشان می‌دهد 17%  از مرگ و میرها در محیط کار به دلیل شرایط نامناسب بهداشتی اتفاق می افتد.

-            اوضاع بهداشتی نامطلوب باعث شیوع امراض و کاهش حاصل‌خیزی می‌شود.

روز توالت در ایران

چند سال پیش، شهرداری قزوین پیش‌قدم شد تا با وجود همه واکنش‌های طنزآمیز رسانه‌ها، اولین همایش ملی سرویس‌های بهداشتی عمومی را با حضور شهرداران و کارشناسان بهداشت چندین استان دیگر برگزار کند و با نگاه تخصصی و علمی، مشکلات سلامت عمومی، محیط زیست و شهرسازی را در ارتباط  با بحران توالت‌ها بسنجد.  آن‌طور که خبرگزاری مهر نوشته،  شهردار وقت قزوین گفته بود که چون در ایران به اندازه کافی به موضوع مهم توالت توجه نشده و همیشه ملاحظات خاصی در این باره وجود داشته است، امکانات شهرها پاسخ‌گوی نیاز شهروندان‌اش نیست. نتیجه این تابو شکنی شهرداری قزوین،  برگزاری همایش ملی توالت به میزبانی تهران در سالن همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی بود.

پس از این همایش‌ها که در سال‌های 90-91 برگزار شد،  گویا « روز توالت» به دست فراموشی سپرده شده و حالا فقط برخی از رسانه‌ها از آن می‌نویسند در حالی که بسیاری از شهرها و حتی تهران به عنوان پایتخت، با معضل کمبود توالت‌های عمومی مواجه‌اند.

این‌جا با چهار کمپین ترویج استفاده‌ی توالت در هند آشنا شوید.