روایتی از ترویج‌گری آیه الوکیل در دفاع از زنان خشونت‌دیده: از خانواده تا دادگاه‌های شریعت غزه

« اگر در موقعیتی هستید که می‌توانید در زندگی زنان دیگر تغییر ایجاد کنید دیگر مانعی نمی‌تواند شما را از مسیری که انتخاب کردید بازدارد.» این‌ها گفته‌های آیه الوکیل، وکیلی است که در مرکز حقوق بشر فلسطین (PCHR) در نواره غزه کار می کند.  از سال ۲۰۱۵ آیه هرروز به دادگاه شریعت می‌رود تا به وکالت از زنانی که مورد خشونت قرار گرفتند پرونده‌های شکایت را ثبت کند.او می گوید که تا  کنون بیش از سیصد پرونده شکایت را به ثبت رسانده است. زنانی که آیه به آنها کمک کرده، دوستان و خانواده‌ هایشان را پیش او می‌‌برند و به نظر می رسد که به تعداد پرونده‌ها هر روز افزوده خواهد شد.او معتقد است که فعلالیتش در کمک به زنان دیگر باعث انگیزه در زندگی‌اش شده است.

دادگاه شریعت در فلسطین به مسائل خانوادگی که در قانون احوال شخصیه به تصویب رسیده است از جمله در امور مربوط به ازدواج، طلاق، نگهداری از کودکان و ارث رسیدگی می‌کند.

آیه می‌گوید با توجه به عدم برابری که در قانون احوال شخصیه وجود دارد و به خاطر محدودیت‌هایی که دراین قانون وجود دارد، دستورات دادگاه شریعت همیشه به نیازهای زنان و کودکان توجه کافی ندارد. آیه با توجه به اینکه خودش در غزه به دنیا آمده و بزرگ شده، به خوبی از کمبودهای سیستم به خوبی دارد. او می گوید «من مصمم شدم که به بهبود زندگی زنان در شهرم کمک کنم بنابراین همیشه به دنبال فرصت‌هایی می گشتم تا به هدفم برسم.» او خیلی زود با پروژه « برابری» که توسط سازمان ملل در نوار غزه اجرا می‌شد آشنا شد.

در نوامبر سال  ۲۰۱۵ آيه الوکیل از سوی کمسیون زنان سازمان ملل متحد به عنوان یکی از چهار وکیل زن انتخاب شد تا برای کمک به زنان خشونت دیده دوره آموزش ببیند و از آنان در دادگاه‌های شریعت نواره غزه دفاع کند. او در باره این دوره آموزشی می گوید: « این دوره آموزشی زندگی من را تغییر داد. من مهارت‌های زیادی در این دوره یاد گرفتم که شامل ثبت شکایت پرونده‌ها تا نحوه دفاع از حقوق زنان را شامل می‌شود که همیشه از آموخته‌‌های این دوره در کار وکالتم بهره می‌برم.»

بعد از پایان دوره آموزشی،  آية تصمیم گرفت تا به کار در مرکز حقوق بشر فلسطین ادامه دهد تا بتواند به زنان خشونت‌دیده کمک کند. مسئول پروژه «برابری» سازمان ملل می گوید: «این همان چیزی بود که ما از اول هدفش را داشتیم. اینکه شرکت کنندگان این دوره در مرکز بمانند تا از حقوق زنان خشونت دیده دفاع کنند.»

علی رغم اینکه کار وکالت وقت آيه را پر کرده اما او همیشه سعی می کند زمانی را به زنانی که نیاز به صحبت با او دارند اختصاص دهد. فاطمه یکی از زنانی است که به طور مرتب حتی پس از اینکه طلاقش با کمک آيه نهایی شد به مرکز حقوق بشر غزه سر می‌زند. فاطمه پس از سیزده سال زندگی همراه با خشونت با همسرش که آزارش می‌داد، حالا آماده می شود تا دبیرستان‌اش را به پایان برساند. فاطمه در رابطه با تجربه‌اش در اولین برخورد با آيه می گوید: « قبل ازاولین ملاقاتم با آیه خیلی ترسیده بودم. با موانع زیادی در جریان دادگاهم مواجه شده بودم. آيه با دیگرانی که در دادگاه برخورد داشتم فرق می‌کرد. او به صحبت‌هایم  با حوصله گوش می‌داد و با احترام با من برخورد می‌کرد.» فاطمه آدمی بود که وقتی با خشونت در زندگی‌اش مواجه می‌شد سکوت می‌کرد و داستان کتک‌ خوردن‌هایش را برای کسی بازگو نمی‌کرد. اما او امروز با شجاعت درباره تجربیاتش صحبت می‌کند و زنان دیگر از جمله خواهرانش را تشویق می‌کند تا وقتی با آزار و خشونت در زندگی‌شان مواجه می‌شوند از چنین مراکزی کمک بگیرند.

وقتی از آيه الوکیل سوال شد چه برنامه‌هایی برای آینده دارد پاسخ داد که به تلاش‌هایش برای کمک به زنان‌ خشونت‌دیده ادامه خواهد داد تا بتوانند به حق‌شان برسند. آيه الوکیل و همکارانش در مرکز حقوق بشر فلسطین از طریق پروژه « برابری» سازمان ملل متحد، اخیرا کارگاه‌های آموزشی به راه انداختند تا در باره قتل‌های ناموسی اطلاع رسانی و افشاگری کنند. فرهنگ قتل‌ ناموسی متاسفانه در غزه بسیار شایع است. اکثر مردانی که در این کارگاه‌های آموزشی شرکت کرده‌اند بلافاصله نظر مثبت‌شان درباره قتل ناموسی را تغییر نداده‌اند. در همین رابطه آيه الوکیل می‌گوید: « راه حل در تغییر قوانین است. قانون بالاتر از فرهنگ و سنت است. به همین دلیل است که ما باید از حقوق انسانی زنان محافظت کنیم». او در حالیکه عزم و امید در نگاهش پیدا است، ادامه می‌دهد: «ما باید تمام تلاش‌مان را به کار گیریم تا تغییرات لازم را ایجاد کنیم.»

منبع: وبسایت سازمان ملل

ترجمه: مدرسه پرتو