ده نکته جالب برای بزرگ‌داشت روز جهانی حیات وحش

سازمان ملل از سال 1392، 13 اسفند را روز جهانی حیات وحش اعلام کرده است. روزی که در آن جهانیان روی مسائل  مربوط به حیات وحش متمرکز می‌شوند و از اهمیت آن سخن می‌گویند. ترویج‌گران زیادی هم در این حوزه فعال‌اند و به روش‌های متفاوت به حمایت‌گری از حقوق حیوانات می‌پردازند. کارشناسان باور دارند حیات انسان به حیات وحش بستگی دارد.

این‌جا ده نکته‌ی جالب درباره‌ی حیات وحش بخوانید:

1- تم امسال «به صدای جوانان گوش کنید» است، که همه را تشویق می‌کند به ایده‌های جوانان برای حفاظت از محیط زیست و حیات وحش گوش کنند.
 

2- اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (The International Union for Conservation of Nature ) تخمین می‌زند که 2559 گونه و زیرگونه از جانوران در معرض انقراض هستند.
 

3- 1975 تا از انواع گیاهان، قارچ‌ها و ارگانیسم‌ها )اندامه‌ها) هم در خطر نابودی هستند.

 

4- سال 1393 آخرین دفعه‌ای بود که کسی دارکوب نوک عاجی را در ایالات آرکانزاس و فلوریدا دید.

 

5- چند کلنی (لانه) عقرب وحشی نزدیک بندر کِنت در نزدیکی لندن دیده شده‌اند. 

 

6- کلاغ هاوایی در سال 1381 منقرض شد اما تلاش‌هایی در راه است که این جمعیت را با کلاغ‌هایی مشابه جایگزین کنند.

 

7- بر اساس گزارش جنجالی‌ای از سازمان صندوق حیاط وحش جهانی (World Wildlife Fund) جمعیت جهانی حیاط وحش حدود 58% در چهل سال گذشته کاهش یافته است.

 

8- آخرین کبوتر رهرو (Passenger Pigeon) دنیا در سال 1293 در باغ وحش شهر سینسیناتی آمریکا در گذشت.

 

9- بر اساس تخمین‌های محافظه کار، انسان‌ها حدود 100 میلیون کوسه را در سال به طور عمدی  وغیر‌عمدی می‌کشند در صورتی که کوسه‌ها مسئول کشته شدن ده نفر در سال هستند.

 

10- گاهی جمعیت حیوانات پستان‌دار در یک منطقه از انسان‌های ساکن آن  بیش‌تر است برای مثال: در بریتانیا پرجمعیت‌ترین گروه‌های پستان‌دار به این ترتیب هستند: خرموش، موش، وُل (از هم‌خانواده‌های موش‌ها) و بالاخره آدم‌ها.

 

منبع