درباره روز جهانی ارتباطات و فن آوری اطلاعات چه می‌دانید؟

ابزار ارتباطی و دنیای ارتباطات، امروزه دیگر تنها یک وسیله برای سرگرمی و ارتباط با افرادی که دوستشان داریم، یا رفع نیازهای ضروری ارتباطی در زندگی روزمره نیست؛ صنعتی است که روز به روز گستره بیشتری می‌یابد و نقش مهم‌تری را در زندگی ما ایفا می‌کند.

امروزه ابزار ارتباطی، به وسیله‌ای برای ابراز و تحقق اراده جمعی تبدیل شده‌اند. بسیار شاهدیم که چگونه کارزارهای مختلف مردمی، برای معرفی و جذب حمایت از فعالیت خود، از ابزار ارتباط جمعی استفاده می‌کنند. به طور قطع، اهمیت دنیای ارتباطات، از دید مجامع جهانی نیز پنهان نمانده است!

هفدهم ماه مه برابر با ۲۸ اردیبهشت ماه، روز جهانی ارتباطات و جامعه  آم (WTISD) است. در چنین روزی در سال ۱۸۶۵، نمایندگان بیست کشور جهان گرد هم نشستند تا اولین قوانین فراملی ارتباطات را که در آن زمان در پیشرفته‌ترین شکل، محدود به تلگراف بود، تدوین کنند. نتیجه‌ این گردهمایی و بحث‌ها منجر به تشکیل «اتحادیه بین‌المللی تلگراف» و اختصاص روز هفدهم مه به این مناسبت شد.

صد و چهل سال پس از آن، در سال ۲۰۰۵ و بعد از«اجلاس جهانی جامعه اطلاعات» در تونس، سازمان ملل متحدد قطعنامه‌ای را صادر کرد که به موجب آن روز ۱۷ مه به عنوان روز جهانی «ارتباطات و  فن آوری  اطلاعاتی » نام نهاده شد.

هرسال در این روز نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در «اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی»، در شهر ژنو گردهم می‌آیند تا درباره‌ اهداف تعیین‌شده در بیانیه اجلاس و میزان پیشرفت و راهکارهای تازه‌ کشورها به بحث و تبادل‌نظر بپردازند. هدف این روز، ارتقای آگاهی نسبت به اینترنت و تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاعاتی (ICT) است و اینکه امکانات اینترنت و این نوع تکنولوژی‌ها در خدمت جوامع و اقتصاد‌ها قرار گیرد و شکاف دیجیتال از بین برود. به بیان دیگر، مهم‌ترین هدف این اجلاس، تلاش منسجم برای دسترسی هرچه بیشتر انسان‌ها از هر گوشه‌ی جهان به منابع اطلاعاتی و گردش آزاد اطلاعات است.

هولین ژائو دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات، به مناسبت روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی، در پیامی ویژه، شعار انتخابی امسال را «کارآفرینی‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در خدمت تحول اجتماعی» عنوان کرد.

در متن پیام وی که به مناسبت روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی، آمده است:

صنعت فناوری اطلاعات وارتباطات یکی از سودآورترین و موفق ترین فعالیت‌هاست؛ این صنعت، انقلابی درشیوه ارتباطی جهانیان ایجاد کرده است. وجود مجموعه‌ای از سیاست‌ها و اصلاحات مقرراتی پویای دولت‌ها، استانداردهای بین المللی، نوآوری‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی و خدمات جدید، میلیاردها نفر را درمدت کوتاهی وارد جامعه اطلاعاتی کرده است. این پیشرفت، دستاورد مشترک همه ماست؛ و می‌توانیم به آن افتخار کنیم.

بر اساس این دستاورد مشترک، اکنون در یک فضای خیلی هوشمندانه و شبکه‌ای، زندگی می‌کنیم که در آن، پدیده رایانش ابری، سیل عظیم اطلاعات ، و نرم افزارهای گوناگون کاربردی در زمینه‌های بهداشت و درمان، مالی واقتصادی و غیره، ما را فرا گرفته است؛ و افزون بر این، به سوی آینده‌ای پر از سیستم‌های شهری و حمل و نقل هوشمند پیش می‌رویم. همگام با پیشرفت در زمینه زیرساخت‌ها وامکانات ارتباطاتی، خدمات و نرم افزارهای کاربردی نیز، با ایجاد فرصت عرضه راهکارهای مناسب نیازهای محلی، امکان ورود بسیاری از بازیگران کوچکتر را به بازار فراهم می‌سازند. انتظار می‌رود که کارآفرینی‌های فناوری اطلاعات وارتباطات، تغییر برجسته و چشمگیری در راستای تحول اجتماعی به وجود آورند. ما برای نیل به مقاصد مشترک خود درزمینه توسعه پایداراقتصادی و اجتماعی، به دانش ومهارت، نوآوری و سرمایه گذاری این فناوری ها نیاز داریم.

بیایید در راستای نیل به توسعه پایدار، ایجاد رشد اقتصادی، فراگیری اجتماعی و توازن محیط زیستی، منابع و نیروهای خود را برای به خدمت گرفتن نقش متحول کننده فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی، متمرکز سازیم.

منبع ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ ، ۵

منبع عکس