تصمیماتی برای سال نو!

همیشه در آستانه سال نو عزممان را جزم می‌کنیم و تصمیمات تازه‌ای برای سال جدید می‌گیریم. به گمان اغلب افراد، بسیاری از تصمیمات حرفه‌ای، وقتی به صورت فردی گرفته می‌شود، تاثیر چندانی ندارد. اما از سوی دیگر، تصمیمات بسیار مهمی هستند که از خود ما آغاز می‌شوند. هر کدام از ما که به عنوان عضوی از یک تیم کار می‌کنیم، چه در یک موسسه مردم‌نهاد باشیم و چه به عنوان یک ترویج‌گر و فعال اجتماعی کار کنیم، گرچه تحت تاثیر تیم هستیم، اما می‌توانیم با اخذ برخی تصمیمات فردی در سال جدید، به پیشرفت خود و فعالیتمان کمک کنیم. خبر خوب این است که برای دستیابی به این اهداف، نیازی به تصویب و تایید هیئت مدیره نیست!

اما این تصمیمات چه هستند؟ با خودتان قرار بگذارید که در طول تعطیلات، اول کمی استراحت کنید و به خودتان برسید. زمانتان را با خانواده و دوستان بگذارنید و کارهای مورد علاقه‌تان را انجام دهید. بدین ترتیب سال نو را تازه و با انگیزه آغاز می‌کنید!

اما برای تصمیم اصلی حرفه‌ای سال جدید‌، نیازی نیست که کار جدیدی را شروع کنید. بلکه تصمیم بگیرید که یک یا چند کار را دیگر انجام ندهید! بله، دقیقاْ هدف این است که برای سال نو به لیست کارهایی که در دست انجام دارید چیزی اضافه نکنید! سرتان به اندازه کافی شلوغ است. به جای اضافه کردن، کارهای بیهوده را از لیستتان خط بزنید. از استرس بی‌جهت نیز پرهیز کنید. مثلاْ نیازی نیست دلشوره مسايلی را داشته باشید که از دست شما خارج است.

معنای حذف یک یا چند کار این نیست که شما به کمتر قانع شده‌اید، بلکه این یک انتخاب عمدی است تا بتوانید تمرکزتان را بر روی موضوعاتی که واقعاْ اهمیت دارند بگذارید. این کار برای این است که به پیشرفت خود کمک کنید. لیستی از کارهایی که وفتتان را می‌گیرند تهیه کنید. مثلاْ مراسم و برنامه‌هایی که طولانی هستند و لزوماْ مفید هم نیستند را حذف کنید. تصمیم بگیرید که دیگر به هیچ عنوان در مورد هر موضوع کوچکی جلسات طولانی برگزار نکنید.

اگر حساب کنید می‌بینید که با این کار چقدر زمان به دست می‌آورید. با این شیوه شما زمان اضافه را صرف انجام کارهای با اهمیت می‌کنید و بدین ترتیب آن‌ها را بهتر انجام می‌دهید. اجرای تصمیم، پروژه ترویجی‌تان را متحول خواهد کرد!

 

منبع مقاله و عکس