ترویج ورزش و فعالیت بدنی در زنان – قسمت اول

ورزش و تحرک فیزیکی، ارتباط تنگاتنگی با سلامتی افراد دارد و با توجه به سبک زندگی ماشینی امروز، نیاز ما به ورزش بیش از هر زمانی احساس می‌شود. فعالیت بدنی منظم، ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را به‌طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد؛ با ورزش مرتب، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون، چاقی، دیابت، پوکی استخوان و کمر درد و... کاهش می‌یابد. به علاوه، تحقیقات نشان داده است که ورزش بر روحیه افراد تاثیر به‌سزایی می‌گذارد و برای مثال، خطر ابتلا به افسردگی را می‌کاهد و در روند بهبود مبتلایان به این بیماری هم موثر است. ورزش در مدیریت استرس و افزایش اعتماد به نفس هم تاثیر مثبت داشته و خلاقیت افراد را نیز افزایش می‌دهد. [1]

 

در جوامع پیشرفته، ورزش و تحرک فیزیکی بخشی از برنامه هفتگی کسر قابل توجهی از شهروندان است؛ برای مثال طبق آمار اتحادیه اروپا تقریباْ 70 درصد سوئدی‌ها حداقل هفته‌ای یک بار ورزش می‌کنند. در کشورهایی مثل دانمارک و هلند هم که عده قابل توجهی از شهروندان، برای رفت و آمد از دوچرخه استفاده می‌کنند، جامعه از لحاظ سلامت شرایط مطلوب‌تری دارد. اما متاسفانه، با وجود همه اثرات مثبتی که تحرک فیزیکی در زندگی افراد دارد، ورزش در زندگی خیلی از ما نقش پررنگی ندارد. طبق آمار موجود، از کل جمعیت کشور ایران، تنها 21 درصد ورزش می‌کنند و البته این آمار برای زنان پایین‌تر است؛ در حالی که تقریباْ 60 درصد زنان ایرانی اضافه وزن دارند. طبق تحقیقات صورت گرفته، در ایران، مردان 8/6 برابر بیشتر از زنان ورزش می‌کنند. در برخی گزارش‌ها، آمار تکان دهنده‌تراست؛ برای مثال، دفتر امور بانوان وزارت بهداشت در گزارشی اعلام کرده است که میانگین فعالیت بدنی زنان در جامعه صفر دقیقه است! و این در حالی است که همین گزارش نسبت به سلامت زنان و رشد افسردگی و بیماری‌های اسکلتی-عضلانی در میان آنان هشدار می‌دهد.

چرا با وجود این که ورزش اهمیت به‌سزایی روی سلامت افراد از جمله زنان دارد، میانگین تحرک بدنی در زنان ایران صفر است؟ چه زن باشید و چه مرد، احتمالاْ عوامل متعددی را در پاسخ به این سؤال متصور شده‌اید از جمله کمبود آگاهی، کمبود امکانات، ضیق وقت، مسائل و محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی، مشکلات اقتصادی، تخصیص کم بودجه به ورزش زنان و غیره. به عنوان یک ترویج‌گر، فکر می‌کنید چگونه می‌توانید به ترویج ورزش در میان زنان ایرانی کمک کنید؟ بهتر است روی کدام یک از عوامل بالا تمرکز کنید؟ کدام عامل نقش اصلی را بازی می‌کند؟

تحقیقات گسترده‌ای که توسط کارشناسان تربیت بدنی و متخصصان این حوزه صورت گرفته است، نشان می‌دهد که تقریباْ تمامی این عوامل –‌هر یک با ضریبی‌- روی این مشکل نقش داشته‌ و دارند. بنابراین، حوزه عملکرد شما به عنوان ترویج‌گر ورزش زنان می‌تواند بسیار گسترده باشد. به عبارتی، طیف بزرگی از پروژه‌های مختلف از جنس آموزشی، آگاه‌سازی، رایزنی و قانون‌گذاری و غیره وجود دارند که می‌توانید یکی را انتخاب کرده و کار را شروع کنید.

در قسمت دوم این مقاله، نگاهی می‌اندازیم به انواع پروژه‌هایی که می‌توانند در حوزه ترویج ورزش زنان انجام گیرند؛ پروژه‌هایی که از جنس ترویج و حمایت‌گری هستند و در عین حال هر یک به نوعی و با ابزارهای متفاوت، هدف ترویج ورزش زنان را دنبال می‌کنند؛ با ما همراه باشید.

 

تهیه و تدوین: مدرسه پرتو