به مناسبت روز جهانی زن ۲۰۱۹

شعار‌ امسال روز جهانی زن (۸ مارس ۲۰۱۹) این است: “برابرخواهانه بیاندیش، هوشمندانه بساز و  برای تغییر نوآوری کن". 

موضوع  امسال بر  روش‌های نوآورانه‌ای متمرکز است که می‌توانیم با استفاده از آنها برابری جنسیتی و توانمند سازی زنان را به ویژه در زمینه‌ی سیستم‌های حمایت‌ اجتماعی و دسترسی به خدمات عمومی و زیرساخت‌های پایدار  پیش ببریم.

 

دستیابی به اهداف بلندپروازانه توسعه‌ی پایدار (SDGs) نیازمند ایجاد تغییرات اساسی، رویکردهای یکپارچه و به کار بستن راه‌‌حل‌های جدید است به ویژه هنگامی که سخن از ارتقای برابری جنسیتی و توانمندسازی همه دختران و زنان است. بر اساس مسیر فعلی پیش رو، سطح مداخلات موجود برای دستیابی به هدف «سیاره ۵۰-۵۰» تا سال ۲۰۳۰ کافی به نظر نمی‌رسد. در چنین شرایطی، رویکردهای خلاقانه و نوآورانه با هدف ایجاد تغییر مثبت در روند‌های معمول، نقطه کانونی  برای از میان برداشتن موانع ساختاری و اطمینان از این است که هیچ زن و هیچ دختری نادیده گرفته نشده یا جا نمی‌ماند

 

نوآوری و فن‌آوری فرصت‌های بی‌سابقه‌ای را فراهم آورده‌ است اما شاخص‌ها حاکی از افزایش شکاف  جنسیتی هستند و کماکان حضور زنان در زمینه علوم، فن‌آوری، مهندسی، ریاضیات و طراحی کم است. این حضور کم، مانع از توسعه و تأثیرگذاری بر نوآوری‌هایی است که با در نظر گرفتن جنسیت ایجاد می‌شوند و دستاوردهای تحول‌ساز و پیشبرنده برای جوامع به همراه می‌آورند. در حوزه‌های جدیدتر فن‌آوری از بانکداری با تلفن‌های هوشمند تا هوش مصنوعی و چیزنت (اینترنت اشیا / Internet of things) که آینده جوامع را شکل می‌دهند، مهم و حیاتی است که ایده‌ها و تجربیات زنان به طور برابر در طراحی و اجرای این قبیل نوآوری‌‌ها تاثیرگذار باشد.

 

 با توجه اولویت‌های تعیین شده توسط کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل ( CSW63) در روز جهانی زن در سال ۲۰۱۹، از همه مدیران صنایع، صاحبان کسب‌ و کارهای نوپا، کارآفرینان اجتماعی و فعالان برابری جنسیتی و نوآوران زن دعوت می‌کنیم تا شیوه‌هایی نوآورانه و خلاقانه‌ای را بیازمایند و به کار گیرند که می‌تواند موانع را از سر راه پیشرفت برابری جنسیتی کنار بزنند، سرمایه‌گذاری در سیستم‌ها و ساختارهای اجتماعی حساس به برابری  جنسیتی را  تشویق کند و خدمات و زیرساخت‌هایی را بسازد که نیازهای زنان و دختران را برآورده می‌کنند.

 

در ۸ مارس سال، به ما ملحق شوید تا آینده‌ای را جشن بگیریم که در آن نوآوری و تکنولوژی فرصت‌های بی‌سابقه‌ای را برای زنان و دختران فراهم می‌آورد تا نقش فعالی در ساختن یک سیستم شمول‌گرا، خدمات کارآمد و زیرساخت‌های پایدار برای سرعت بخشیدن به دستیابی به SDGs اهداف توسعه پایدار  و برابری جنسیتی داشته باشند.

 

منبع: وبسایت زنان سازمان ملل