بدرفتاری با سالمندان: مشکل نامرئی جوامع

بدرفتاری با سالمندان یکی از مشکلات جوامع است که بسیاری اوقات چندان به چشم نمی‌آید. بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی، بدرفتاری با سالمندان می‌تواند «انجام عمل یا اعمال و یا عدم انجام اقدامات مناسب در رابطه‌ای که بر اعتماد استوار  است، باشد و موجب صدمه و یا اضطراب فرد سالمند ‌شود.» در بسیاری از نقاط جهان بدرفتاری با سالمندان یا به رسمیت شناخته نمی‌شود و یا پاسخ مناسبی برای آن وجود ندارد. تا چند سال پیش، این مشکل جدی اجتماعی از نگاه عموم پوشیده بود و اغلب از آن به عنوان موضوعی شخصی یاد می‌شد. حتی امروز، در بسیاری جوامع در سراسر جهان، موضوع بدرفتاری با سالمندان تابو به حساب می‌آید و نادیده و یا دست‌کم گرفته می‌شود. با این حال، شواهد و مستندات روبه افزایش نشان می‌دهد که بدرفتاری با سالمندان یک موضوع مهم بهداشت عمومی و مشکلی اجتماعی است.

بدرفتاری با سالمندان مشکلی است که هم در جوامع توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه وجود دارد، اما ـ فارغ از محل وقوع ـ این مشکل معمولا کمتر گزارش می‌شود. جمعیت افراد ۶۰ سال به بالا در جهان، تا سال ۲۰۲۵ به حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر افزایش پیدا خواهد کرد؛ این رقم در مقایسه با ۵۴۲ میلیون در سال ۱۹۹۵ به بیش از ۲ برابر افزایش یافته است. نکته قابل توجه این است که بین ۴ تا ۶ درصد سالمندان در سراسر جهان نوعی از بدرفتاری در خانه را تجربه کرده‌اند. به علاوه، پیش‌بینی می‌شود از آنجایی که بسیاری از کشورها با افزایش جمعیت سالمندان روبه‌رو هستند، میزان جهانی بدرفتاری با سالمندان نیز افزایش پیدا کند. . بدرفتاری با سالمندان می‌تواند به جراحت‌های فیزیکی جدی و یا عواقب روانی طولانی مدت منجر شود. گرچه میزان دقیق بدرفتاری با سالمندان هنوز ناشناخته است، اما اهمیت اجتماعی و اخلاقی آن آشکار است از این رو است که این مشکل نیازمند پاسخ چند‌‌وجهی جهانی است که بر حمایت از حقوق افراد مسن‌تر تمرکز می‌کند.  

به همین دلیل، مجمع عمومی سازمان ملل، در سال ۲۰۱۱ در قطع‌نامه‌ای روز ۱۵ ژوئن را روز آگاه‌سازی در مورد بدرفتاری با سالمندان نام‌گذاری کرد. هدف این روز جلب توجه افکار عمومی جهانی به مشکل بدرفتاری فیزیکی، عاطفی و مالی با سالمندان است. از این‌ گذشته، دست‌اندرکاران این پروژه ترویجی تلاش دارند تا به درکی عمیق‌تر در مورد چالش‌ها و فرصت‌هایی که تغییر سن جمعیت ایجاد می‌کند، برسند. آنها می‌خواهند سالمندان، افرادی که مراقبت از سالمندان را به عهده دارند، دولت‌ها و مسئولان محلی، دانشگاهیان و بخش خصوصی را گرد هم آورند تا بتوانند با همکاری یکدیگر، بهترین راهکارها را برای کاهش خشونت علیه سالمندان و افزایش گزارش این حوادث شناسایی کنند و در نهایت تبیین و توسعه سیاست‌هایی که برای سالمندان مناسب‌تر است را، گسترش دهند.

 

منبع عکس
منبع ۱، منبع ۲