اقیانوس سالم ، سیاره سالم

از سال ۲۰۰۹، مردم جهان روز هشتم ماه ژوئن را به عنوان «روز جهانی‌ اقیانوس‌ها» جشن می‌گیرند. هدف این روز، آگاه‌سازی و انجام اقدامات بین‌المللی برای حفاظت‌ از اقیانوس‌ها است. همه کشورها و همه اشکال حیات، چه محصور در خشکی باشند چه ساحلی، به سلامت و عملکرد سالم اقیانوس‌های جهان وابسته‌اند. اقیانوس در مرکز نظام اقلیمی جهانی قرار دارد و عامل تنظیم آب و هوا و شرایط اقلیمی، غلظت گازها در اتمسفر، از جمله اکسیژنی که تنفس می‌کنیم، همچنین عامل تنظیم چرخه مواد مغذی و تأمین منابع مهم غذایی است.
برگزاری مراسم روز جهانی اقیانوس‌ها به ما اجازه می‌دهد تا راه‌های مختلفی که اقیانوس‌ها و جوامع انسانی را مرتبط می‌کنند، مورد توجه قرار دهیم. همچنین، این روز فرصتی برای شناسایی چالش‌هایی است که در حفظ ظرفیت‌های تنظیم شرایط آب و هوایی، فراهم کردن معیشت پایدار و تفریح ایمن موثر هستند.
در این روز، مراسم و کارزارهای متعددی در جای جای کره خاکی برگزار می‌شود. امسال برگزارکنندگان این مراسم، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را ترغیب می‌کنند تا با پوشیدن لباس‌های آبی رنگ، در مورد این روز آگاه‌سازی کنند.
یکی از پروژه‌های ترویجی برای محافظت از اقیانوس‌ها، توسط بنیاد عدالت محیط‌ زیست برگزار می‌شود. این بنیاد، امسال برای چهارمین بار کارزار «نجات رستوران دریایی» را برگزار می‌کند. این کارزار به مدت ۳۰ روز ادامه دارد و از رستوران‌ها دعوت می‌کند تا در این مدت با جمع‌آوری کمک مالی از مشتریان خود، تعهد خود به غذاهای دریایی که از منابع پایدار تهیه شده باشند را نشان دهند. در ۳ سال گذشته این کارزار توانسته است بیش از ۲۷ هزار دلار کمک مالی جمع‌آوری کند.

آگاه‌سازی در مورد حفاظت از اقیانوس‌ها به افزایش درک ما از اهمیت اقیانوس‌ها و در نتیجه مدیریت بهتر این منبع جهانی، کمک شایانی می‌کند.

آیا می‌دانستید:

  • اقیانوس‌ها، سه چهارم سطح کره زمین را پوشانده‌اند: همچنین ۹۷ درصد آب کره زمین و ۹۹ درصد حجم قابل حیات زمین را نیز تشکیل می‌دهند. امروزه تنها کمی بیش از ۱ درصد از اقیانوس‌ها حفاظت شده است.
  • بین ۵۰ تا ۸۰ درصد تمام حیات کره زمین در زیر سطح اقیانوس‌هاست، اما تنها کمتر از ۱۰ درصد این فضا توسط انسان‌ها کشف شده است.
  • گیاهان دریایی بسیار کوچکی با نام «فیتوپلانکتون‌ها» نیمی از تمام اکسیژن در جو (اتمسفر) را با فتوسنتز آزاد می‌کنند.
  • اقیانوس‌ها، حدود ۲۵ درصد دی‌اکسید کربن اضافه شده به جو (اتمسفر) توسط فعالیت‌های انسان‌ها را جذب می‌کنند. بدین ترتیب، آثاری را که گازهای گلخانه‌ای بر روی آب‌ و هوا می‌گذارند به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهند.
  • زندگی بیش از ۳ میلیون نفر وابسته به دریا و تنوع‌زیستی ساحلی است.
  • اقیانوس‌ها شامل بیش از ۲۰۰ هزار گونه جانوری شناخته شده هستند. تعداد حقیقی آن‌ها احتمالا چند میلیون باشد.

 

منبع ۱، منبع ۲