برای پروژه ترویجی خود، نام و نشان و علامت سمبلیک (آرم) انتخاب کنید

در سال‌های اخیر، استفاده از الگوها و تجربه شرکت‌های موفق تجاری توسط فعالان اجتماعی (حتی در فعالیت‌های عام‌المنفعه)، بسیار متداول شده است. حرکت‌های اجتماعی سعی می‌کنند عوامل موفقیت شرکت‌های تجاری را آموخته و سپس آن‌ها را با اهداف و زمینه کاری خود متناسب‌سازی کرده و به کارگیرند. یکی از این الگوها «برندسازی» است. ساخت برند و شناساندن آن  به مردم، قدم بزرگی در موفقیت شرکت‌های تجاری، و بلکه اولین و مهم‌ترین قدم است. وقتی یک برند شناخته می‌شود مخاطب با شنیدن نام آن، به یاد کیفیت‌های منحصربه فرد محصول و یا خدمات آن شرکت می‌افتد و از سوی دیگر، وقتی به خدمات یا محصولاتی با ویژگی‌های خاص آن برند نیاز دارد، می‌داند کجا باید آن را بیابد. به‌طور مثال، یک شرکت تولید کننده کفش، با تاکید بر راحتی کفش‌ها (و نه الزاماً زیبایی آن‌ها) خود را به عنوان برند ارائه‌دهنده کفش‌های راحت به مردم می‌شناساند. به این شکل، پس از مدتی وقتی مردم نیاز به یک کفش راحت دارند، خود به خود به سراغ این برند می‌روند.

این‌گونه، شرکت تجاری از حد تولید‌کننده یک محصول یا ارائه‌دهنده یک سرویس فراتر می‌رود و دارای هویت مستقلی می‌شود که مردم می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند، به آن علاقمند شوند و پیگیرش باشند. دوستداران یک برند، آن را متعلق به خود می‌دانند و برای موفقیتش تلاش می‌کنند.

شرایط مشابهی در مورد کمپین‌ها و فعالیت‌های اجتماعی وجود دارد و این الگو کاملاْ در آن‌ها قابل پیگیری و اجراست. وقتی فعالیت شما، خواه یک حرکت ترویجی یا یک کارزار یا یک نهاد اجتماعی، در میان مردم شناخته شود، خود به خود همراهان و حامیان خود را جلب می کند و هر کدام آن‌ها به نوعی ترویج‌گر و مبلّغ کار شما می‌شوند.

اولین قدم در معرفی حرکت ترویجی خود به عنوان یک برند، انتخاب نام و نشان و علامت سمبلیک و به عبارتی داشتن امضایی است که در عموم، توسط آن شناخته شوید. برای مثال کمپین جهانی آگاهی‎بخشی در مورد سرطان سینه را در نظر بگیرید. امروزه دیدن روبان صورتی، که نماد این کمپین است، اغلب مردم را به یاد این کمپین و فعالیت‌های آن می‌اندازد. حامیان این کمپین با پوشیدن تی‌شرت‌هایی با این آرم و یا سنجاق سینه‌هایی به شکل روبان صورتی، یا قرار دادن این آرم روی وسایل نقلیه‌شان، تعلق خاطر و حمایتشان به این کمپین را نشان داده و توجه و حمایت سایرین را به آن جلب می‌کنند.

انتخاب نام و نشان کار ساده‌ای نیست؛ عوامل بسیاری در انتخاب نام و نشان درست، اهمیت دارند. در اینفوگرافیک زیر، برخی از مهم‌ترین این عوامل را برای شما گرد هم آورده‌ایم.