«#آشغال_نریزیم» کمپینی که از جوی آب پیدا شد

 

"طبیعت ایران به ما تعلق ندارد؛ ما به آن تعلق داریم" این شعار کمپین «#آشغال_نریزیم» است. کمپینی که یک خبرنگار راه انداخته و با استقبال شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی  و چهره‌های مشهوری چون مهناز افشار و سیامک انصاری از بازیگران سینما و تلویزیون مواجه شده است.

  الهام عدیمی، فارغ‌التحصیل رشته روزنامه‌نگاری این کمپین را هم‌زمان با روز جهانی محیط‌زیست راه انداخته و به ایسنا می‌گوید ایده‌ راه‌اندازی این کمپین را از «جوی آب پیدا کرده» است: «یک روز که به خانه می‌رفتم در جوی آب خیابان ولیعصر با حجم عظیمی از زباله روبرو شدم که توجهم را به خودش جلب کرد، البته دفعه اولی نبود که جوی‌های خیابان ولیعصر را پر از آشغال می‌دیدم، با این حال تصمیم گرفتم این بار درباره آشغال‌هایی که در خیابان می‌ریزیم، توییت کنم و هشتگ بزنم.» عدیمی می‌گوید«آسیب‌هایی که از طریق زباله به زندگی و سلامت ما، حیوانات و گیاهان وارد می‌شود، مانند چرخه بسته‌ای است که در نهایت باز گریبان خود ما را می‌گیرد.»

عدیمی با اشاره به این‌که این کمپین در حال حاضر فقط  پنج  نفر عضو فعال دارد و فقط او در تهران است وبقیه اعضا گروه  در شهرهای دیگر هستند، گفته است در حال حاضر ما فقط در توییتر یک حساب کاربری داریم و تصمیمی برای حضور در دیگر فضاها نداریم: «اما جالب است که هشتگ #آشغال_نریزیم در اینستاگرام و فیسبوک هم استفاده شده و به نظرم این یعنی ما توانسته‌ایم مخاطبانی را با خودمان همراه کنیم. اما تمام فعالیت ما در فضای مجازی خلاصه نخواهد شد، به دنبال این هستیم تا با سازمان محیط‌زیست و شهرداری تهران هم رایزنی کنیم و حمایت آنها را هم جلب کنیم و اگر تعداد اعضای کمپین بیشتر شود، خود افراد می‌توانند لوگوی کمپین را چاپ کنند و در نقاط مختلف، مخصوصا در قسمت‌هایی که زباله‌ زیادی در آن ریخته می‌شود، نصب کنند. در واقع ما می‌خواهیم حساسیت شهروندان را نسبت به زباله و آسیبی که به محیط زیست می‌زند، افزایش دهیم. البته تاثیر کارمان را باید در دراز مدت ببینیم و این کاری نیست که طی یک یا دو ماه نتیجه بدهد. تمرکز فعالیت ما روی تولید محتوا، تصویرسازی، اینفوگرافی و ساخت پیام‌های مختلف است.»

کاربرانی که با هشتگ #آشغال_نریزیم از این کمپین حمایت کرده‌اند. بعضا از تجربه مواجه شدن با آشغال ریختن در خیابان و طبیعت گفته‌اند و خواسته‌اند که مردم  این رفتار را ترک کنند، در این میان یکی از کاربران نوشته «من بعدِ اون ماجرایی که ته سیگار رو انداختم تو خیابون و یه پیرمردی اومد ورداشت و انداخت تو سطل آشغال، دیگه اون آدم سابق نشدم!» این یکی از توییت‌هایی است که مورد توجه دیگر کاربران قرار گرفته و بارها بازنشر شده است.  یکی دیگر از کاربران هم از دیگران خواسته که «بی زحمت علاوه بر این‌که آشغال نمی‌ریزید روزی یه دونه آشغال هم از زمین بردارید.» این ایده طرفداران دیگری هم داشته، آن‌ها فکر می‌کنند زباله نریختن کافی نیست و باید برای جمع‌آوری زباله‌ها از محیط زیست و سطح شهر هم، کاری کرد.

 

قانون چه می‌گوید؟

قانون ایران در خصوص ریختن زباله از سوی عابران پیاده  سکوت کرده است، اما برای سرنشینان خودروهایی که سرنشینان آن زباله خود را به بیرون از خودرو بیاندازند جریمه در نظر گرفته است.

در سال 86 ، طرح ساماندهی راهکارهای حقوقی و اجرایی برخورد با متخلفان پخش، دفع، حمل و امحای غیرمجاز و نامناسب پسماندها در فضاها و معابر عمومی شهر به تصویب رسید که براساس آن قرار شد رانندگانی که از خودروها زباله به سطح شهر پرت کنند تا سقف 35 هزار تومان جریمه شوند همچنین جریمه تخلیه زباله در محل‌های غیرمجاز نیز ده میلیون تومان است.  به گزارش روزنامه جام جم برای اجرای این مصوبه جلسات متعددی با مشارکت فرمانداری، دادستانی، نیروی انتظامی، شورای حل اختلاف، سازمان حفاظت محیط زیست تهران و سایر دستگاه‌های متولی برگزار و امکان اجرایی شدن یا نشدن این مصوبه مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت پس از جمع‌بندی‌های به عمل آمده، مشخص شد با وجود این‌که مسئولیت اجرایی قانون پسماندها طبق ماده هشتم قانون مدیریت پسماندها به عهده شهرداری‌هاست، اما ظرفیت‌های قانونی برخورد با متخلفان حمل و پخش نامناسب پسماندها خارج از ماموریت‌های اجرایی شهرداری بوده و قانون برای این مساله، متولی دیگری را در نظر گرفته که قوه قضاییه و نیروی انتظامی است.

براساس قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که اجرای آن طی دو مرحله در کشور آغاز شد، ریختن اشیا و ضایعات در سطح معابر به عنوان تخلف رانندگی محسوب  می‌شود. به گفته تیمور حسینی رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ مبلغ جریمه در شهر تهران 300 هزار ریال است و هر جا که ماموران ما با چنین موردی روبه‌رو شوند حتما نسبت به اعمال قانون متخلفان اقدام خواهند کرد.

 

اهمیت فعالیت‌های ترویجی در حوزه محیط زیست

اهمیت حفظ محیط زیست امروزه بیش از هر زمانی برای فعالان مدنی، دولت‌ها و عموم مردم مشخص شده است و به تبع آن، فعالیت‌های اجتماعی در حوزه محیط زیست نیز روز به روز در حال گسترش است. بخش مهمی از این‌گونه فعالیت‌‌ها، ماهیت ترویجی دارند، چرا که اکثر سازمان‌های محیط زیستی برای پیش‌برد اهداف خود، نیاز به اثرگذاری بر سیاست‌های مرتبط  با محیط زیست و همین‌طور ارتقای آگاهی عمومی در این خصوص دارند. امروزه ترویج و حمایت‌گری محیط زیست تنها یک علاقه شخصی و یا بخشی از مسئولیت اجتماعی افراد نیست؛ بلکه به شکل یک تخصص و حرفه درآمده است. در بسیاری از کشورها، سازمان‌های محیط زیستی، بخش ویژه‌ای برای فعالیت‌های ترویجی دارند و برای هدایت این فعالیت‌ها یک جایگاه شغلی تعریف کرده‌اند. از این‌رو،  ترویج و حمایت‌گری در حیطه محیط زیست طیف گسترده‌ای از مشاغل و فعالیت‌ها را در برمی‌گیرد؛ از فعالیت‌های حقوقی و سیاست‌گذاری‌های مرتبط با محیط زیست گرفته تا کار با رسانه‌ها و برگزاری کارزارهای آگاه‌سازی.