۷ اشتباهی که هیچ‌وقت نباید در به‌کارگیری زبان بدن انجام دهید

اغلب افراد در اولین ملاقات، در همان لحظه‌ای که شما را می‌بینند، با توجه به زبان بدنتان تصمیم می‌گیرند که آیا شما دوست‌داشتنی، قابل اعتماد، لایق و دارای سایر خصوصیات مثبت هستید یا خیر. برنارد مار (Bernard Marr)، مولف و متخصص عملکرد شرکت‌های جهانی، در مطلبی که اخیراْ در حساب لینکدین خود منتشر کرده است می‌گوید «شاید شنیده باشید که فقط چند ثانیه برای ایجاد اولین برداشت از خودتان فرصت دارید، اما حقیقت این‌ است که مغز طرف مقابل، تصمیم خود درباره شما را فقط طی چند میلی‌ ثانیه گرفته ‌است!».

به گفته «مار»، تا وقتی که ما به شناخت کسی دست یابیم، مغزمان با اتکا به قضاوت لحظه‌ای تلاش می‌کند هر فرد را در دسته‌بندی خاصی که برایش شناخته شده است، قرار دهد و پیش‌بینی کند که فرد مورد نظر چه رفتاری خواهد داشت و ما در مقابل باید چطور عکس‌العمل نشان دهیم.
او می‌گوید، یک راه برای مختل کردن این قضاوت چند صدم ثانیه‌ای این است که به زبان بدن خود آگاه باشید. چه وقتی تقاضای کار می‌کنید یا می‌خواهید برای افزایش حقوق درخواست دهید، و چه در جلسه با یک مشتری جدید، آگاه‌ بودن از زبان بدنتان و کنترل و تغییر آن می‌تواند روی درک طرف مقابل از شما تاثیر بگذارد و نتیجه برخورد را تغییر دهد.

نکات زیر ۷ اشتباه غالب در زبان بدن هستند که باید از آن‌ها اجتناب کنید:

۱- دست به سینه بودن
در این حالت شما تدافعی به نظر می‌رسید، مخصوصاً وقتی دارید پاسخ سؤالی را می‌دهید. «مار» می‌گوید: «سعی کنید دست‌هایتان را درکنار بدنتان، رها و آزاد بگذارید».

۲- رو به جلو خم شدن
در این حالت ممکن است تهاجمی به نظر برسید. «مار» پیشنهاد می‌کند که «سعی کنید بی‌طرف بایستید».

۳- تماس چشمی را خیلی زود قطع کردن
«مار» می‌گوید، این کار می‌تواند شما را غیرقابل اعتماد و یا بیش ‌از اندازه عصبی و دستپاچه جلوه دهد. «تماس چشمی‌ خود را کمی بیشتر حفظ کنید، مخصوصاْ هنگام دست دادن».

۴- دست به کمر ایستادن
این طرز ایستادن تهاجمی ا‌ست، «مثل پرنده‌ای که برای این که بزرگ‌تر به نظر برسد به خودش باد می‌دهد».

۵  قدم به عقب برداشتن، وقتی که از کسی می‌خواهید که تصمیمی بگیرد
این کار ترس و یا تردید را منتقل می‌کند. «سر جای خود بایستید و یا حتی با استقامت قدم کوچکی به جلو بردارید».

۶- دست‌ها را پشت ‌سر نگه‌داشتن (یا در جیب گذاشتن)
این حالت ممکن است باعث شود شما خشک و جدی به نظر بیایید. «حالت ایستادنتان باید طبیعی، دست‌ها رها و درکنار بدن باشد».

۷- بیش‌ از انداره با سر تایید کردن
به گفته «مار» با این کار ممکن است شما مانند عروسکی‌ با سر لرزان به نظر برسید. «حتی اگر با حرفی که گفته می‌شود موافق هستید،‌ یک بار سرتان را به نشانه‌ تایید تکان دهید و سپس سعی کنید سر خود را در حالت ثابتی نگه دارید».

منبع مقاله