«جولیا» عروسک اوتیستیک در یک برنامه‌ی عروسکی پرطرف‌دار

سسامی استریت که یک برنامه‌ی مشهور و پربیننده‌ی عروسکی در آمریکا است، شخصیت تازه‌ای به نام «جولیا» با موی درخشان قرمز را به فهرست عروسکان برنامه اضافه کرده است،عروسکی که اوتیسم دارد. اوتیسم  اختلال  رشد یا به عبارتی درخودماندگی است که از کودکی شروع می‌شود و باعث اختلال در ایجاد ارتباطات و وابستگی‌های شخصی می‌شود و درک ریزه‌کاری‌های زبانی و ساختار‌های انتزاعی را دشوار می‌کند. اوتیسم فقط یک حالت نیست و انواع و درجه‌های مختلفی دارد و به همین دلیل به عنوان یک طیف تشریح می‌شود. علائم این اختلال در سال‌های اول عمر بروز می کند و علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع‌تر از دختران است. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه‌ی تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد.

جولیا قبل از این در کتاب‌های سسامی استریت معرفی شده بود، اما این اولین باری است که در برنامه‌ی تلویزیونی، که فصل چهل و هفتم خود را در آوریل شروع می‌کند، حضور خواهد داشت.

کارگاه سسامی، سازمان غیر‌انتفاعی آموزشی که تهیه‌کننده‌ی برنامه‌ی سسامی استریت است، دو سال پیش اعلام کرده بود که جولیا در روند کمپین «سسامی استریت و اوتیسم: همه کودکان شگفت انگیزند» به بقیه شخصیت‌های این برنامه در کتاب‌ها و بازی‌های کامپیوتری ملحق خواهد شد. به گفته این سازمان، جولیا که «کارهاش کمی متفاوت است» قسمتی از کمپینی برای ننگ‌زادیی از  اوتیسم در جامعه است.

به گفته جینت بتانکورت، نایب رئیس برنامه‌های اجتماعی کارگاه سسامی، با این‌که به نظر می‌آید که شخصیت جولیا به راحتی سر هم شده است، در واقعیت او نتیجه‌ی سال‌ها مشاوره و هم‌‌کاری با سازمان‌ها و جامعه‌شناسان و متخصصان اوتیسم است.

خانم بتانکورت افزوده است که «در ایالات متحده از هر ۶۸ بچه، یکی در گستره‌ی اوتیسم قرار دارد» و «قصد ما افزایش آگاهی و کاهش احساس ننگ در این زمینه است. ما می‌خواهیم برای کودکان و اطرافیانشان الگو‌یی برای درگیری با اوتیسم ارائه کنیم که زیربنایش نکات قوت مشترک در همه کودکان است.»

اِسکات بَدِش رئیس سازمان اوتیسم آمریکا در کمیته‌ای که شامل افراد فعال در زمینه اوتیسم بود، برای پرورش شخصیت این عروسک تازه به کارگاه سسامی مشاوره داده است. پسر او دارای اوتیسم است و اخیرا از دانشگاه فارغ التحصیل شده است، در کودکی برنامه سسامی استریت را نگاه می‌کرده است. بدش گفت که برای این کمیته خیلی مهم بود که شخصیت جولیا تاثیرگذار باشد و او معتقد است که در این زمینه موفق بوده‎‌اند.

به گفته او بیش‌تر اوقات مردم فراموش می‌کنند که اوتیسم یک طیف است و «اشخاص مختلف در نقاط مختلف این طیف قرار دارند. اما نکته مشترک همه این است که در نهایت همه آن‌ها انسان هستند.»  

متخصصان معتقدند مهم است برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها، اسباب‌بازی‌ها الگوهایی را در نظر بگیرند که شامل کودکان با نیازهای ویژه هم بشود. کاری که باعث می‌شود هم این کودکان خودشان را جدا از جامعه نبییند و هم سایر کودکان درک بهتری از بچه‌هایی که نیازهای ویژه دارند داشته باشند. ترویج‌گران زیادی با فعالیت در این حوزه درباره‌ی اوتیسم اطلاع‌رسانی می‌کنند و به دنبال ترویج هر بیش‌تر آگاهی در این زمینه هستند.

منبع: یو‌اس‌ای تودی