آلزایمر بی‌رحم است

سِت روگن (Seth Rogen) بازیگر و کمدین محبوب در آمریکا است. اما آلزایمر از معدود موضوعاتی است که سِت در موردش شوخی نمی‌کند، چرا که این بیماری برای او موضوعی کاملا شخصی است.

تنها چندی پس از آشنایی ست با همسر کنونی‌اش ـ لورن میلر (Lauren Miller) ـ پزشکان تشخیص دادند که مادر لورن که در آن زمان تنها ۵۵ سال داشت در مراحل اولیه بیماری آلزایمر است. پدربزرگ و مادربزرگ لورن هم مبتلا به این بیماری بودند و به همین دلیل او از سنین بسیار کم با این بیماری درگیر بوده است. اما برخلاف تجربه لورن، هیچ یک از اعضای خانواده سِت مبتلا به این بیماری نبوده‌اند. به همین دلیل، زمانی که او شخصا درگیر بودن با این بیماری را تجربه کرد، تصمیم گرفت تا از شهرتش برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای تحقیقات و آگاهی‌سازی در مورد این بیماری استفاده کند.

سِت این‌ روزها یکی از چهره‌های آشنا در زمینه ترویج و آگاه سازی در مورد آلزایمر است و حتی در کنگره آمریکا و در مقابل نمایندگان سنا، در مورد لزوم افزایش بودجه تحقیقات درباره آلزایمر سخنرانی کرده است. او در یکی از اولین مصاحبه‌هایش در این مورد گفت «من فکر می‌کنم تا کسی از نزدیک با مبتلایان به این بیماری در ارتباط نباشد، هیچ‌گاه نمی‌تواند بیرحمی این بیماری را درک کند.» او یادآوری می‌کند که تنها بیمار مبتلا به آلزایمر نیست که از این بیماری رنج می‌برد، بلکه زندگی خانواده و دوستان نزدیکان و کسانی که سرپرستی این افراد را به عهده دارند هم به شدت تحت تاثیر اثرات ناشی از این بیماری قرار می‌گیرد.

ست و همسرش لورن یک موسسه ترویجی با نام خنده برای خیریه (Hilarity for Charity) را راه‌اندازی کردند، که علاوه بر انجام پروژه‌های ترویجی، به جمع‌آوری کمک‌های مالی برای انجام تحقیقات در مورد آلزایمر هم می‌پردازد. این زوج امیدوارند با آگاهی‌سازی بیشتر در مورد این بیماری، بتوانند کاری کنند تا دولت آمریکا بودجه تحقیقاتی بیشتری به این بیماری اختصاص دهد. یکی دیگر از اهداف این زوج، آگاهی‌سازی در مورد آلزایمر در میان مردم است. به گفته آنها، بسیاری از مردم بر این باورند که تنها سالمندان دچار این بیماری می‌شوند. بسیاری هم ترجیح می‌دهند ندانند که مبتلا به آلزایمر شده‌اند و از پزشکشان می‌خواهند که به آنها اطلاع ندهند. بنا به آخرین آمار ارائه شده توسط انجمن آلزایمر در آمریکا، تنها ۴۵ درصد بیماران مبتلا به آلزایمر از بیماریشان مطلع می‌شوند (این رقم برای بیماران مبتلا به سرطان ۹۰ درصد است). لورن تاکید می‌کند، مقابله صحیح با یک مشکل تنها زمانی اتفاق می‌افتد که درک و اطلاع کافی در مورد آن مشکل وجود داشته باشد. این موسسه، با همکاری سایر گروه‌ها (از جمله دانشگاه‌ها) توانسته است تا کنون مبلغی بیش از ۲۰۰ هزار دلار جمع‌آوری کند.

هنوز هیچ درمان و یا راهکار قطعی برای پیشگیری از این بیماری به دست نیامده است، اما تحقیقات نشان داده‌اند که ترکیب فعالیت فیزیکی، رژیم غذایی سالم و فعالیت اجتماعی و ذهنی می‌تواند احتمال ابتلا و همین‌طور روند زوال شناختی را کاهش دهد.

تهیه و تدوین:‌ مدرسه پرتو